تغذیه

رژیم غذایی : انواع رژیم غذایی پرطرفدار و موثر در جهان

اگرچه بسیاری از رژیم های غذایی ممکن است برای شما مفید باشند، اما مهم این است که رژیم غذایی را پیدا کنید که دوست داشته باشید و در طولانی مدت به آن پایبند باشید. همچنین گزینه های بسیار متنوعی هنگام انتخاب یک رژیم غذایی مناسب برای شما وجود دارد. در اینجا نگاهی دقیق به برخی از انواع مختلف رژیم های غذایی است که مردم در سراسر جهان از آن استفاده می کنند می اندازیم.

رژیم غذایی چیست؟

رژیم گرفتن، تنظیم میزان مصرف غذا برای بهبود وضعیت جسمی فر ، به ویژه برای کاهش اضافه وزن یا چربی اضافی بدن است. برنامه های رژیم غذایی بر اساس کاهش هر یک از عناصر درشت مغذی ها (چربی ها، کربوهیدرات ها و پروتئین ها) است که قسمت های اصلی غذایی را که فرد می خورد (به غیر از آب) تشکیل می دهد و منبع انرژی لازم برای بدن هستند.

کمبود انرژی 500-1000 کالری در روز باعث کاهش سریع سریع وزن می شود که علت آن کاهش زودهنگام آب بدن است، به خصوص اگر کربوهیدرات ها محدود شوند. اما، پس از اثرات اولیه کم آبی، تمام برنامه های رژیم غذایی میزان چربی را کاهش می دهند. در ادامه به معرفی چند نوع رژیم غذایی پرطرفدار جهان صحبت می کنیم.

1. رژیم کم کربوهیدرات

رژیم کم کربوهیدرات (Low-carb) برای افرادی که می خواهند لاغر شوند و خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهند، مناسب است.

این برنامه انعطاف پذیر است و به شما این امکان را می دهد که میزان کربوهیدرات خود را بسته به اهداف خود تنظیم کنید.

این رژیم غذایی سرشار از سبزیجات، گوشت، ماهی، تخم مرغ، میوه ها، آجیل ها و چربی ها است اما نشاسته، قند ها و غذاهای آماده کم است.

2. رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم غذایی مدیترانه ای

رژیم مدیترانه ای (Mediterranean diet) یک رژیم عالی است که کاملاً مورد مطالعه قرار گرفته است. این نوع رژیم به ویژه برای پیشگیری از بیماری های قلبی موثر است. این رژیم غذایی بر غذاهایی که در طول قرن بیستم و قبل از آن معمولاً در اطراف منطقه مدیترانه مصرف می شدند، تأکید دارد.

به همین ترتیب، شامل بسیاری از سبزیجات، میوه ها، ماهی، مرغ، غلات سبوس دار، حبوبات، لبنیات و روغن زیتون بکر است.

رژیم مدیترانه ای نوع دیگری از رژیم های سنگین گیاهی است که از مصرف زیاد گوشت جلوگیری می کند، اما به طور کلی آن را حذف نمی کند. ثابت شده که این رژیم علاوه بر کنترل سطح قند خون و کمک به کاهش وزن، به افسردگی نیز کمک می کند.

رژیم مدیترانه ای استفاده از روغن را تا آنجا که ممکن است توصیه می کند و این به معنای جایگزینی برای کره، سس سالاد یا ماریناد است. همچنین بر افزودن سبزیجات به هر وعده غذایی تأکید دارد و ماهی را نسبت به مرغ ترجیح می دهد.

3. رژیم غذایی پالئو

رژیم غذایی پالئو

رژیم غذایی پالئو (Paleo diet) یک رژیم غذایی بسیار محبوب است که برای کاهش وزن و بهبود سلامت عمومی موثر است. در حال حاضر محبوب ترین رژیم غذایی در جهان است.

در این روش تقریباً مصرف قند را کنار می گذارید. تنها قند موجود در رژیم پالئو از میوه حاصل می شود. با این حال، کنار گذاشتن شکر و قند تنها شرط نیست. غذاهای آماده و غلات نیز از رژیم پالئو حذف می شوند. مقدار کمتر کربوهیدرات در بدن شما منجر به کاهش مقدار گلوکز می شود. بنابراین بدن شما شروع به استفاده از چربی به عنوان منبع سوخت خود می کند. در رژیم پالئو، لبنیات نیز حذف می شود. پس چی باید بخوریم؟ رژیم غذایی پالئو شامل ماهی، مرغ، سبزیجات، میوه ها، آجیل ها، روغن ها، سیب زمینی، تخم مرغ و گوشت است، به شرطی که گوشت از طریق حیوانی تهیه شود که از علف تغذیه می کرده.

4. رژیم غذایی وگان

رژیم غذایی وگان

رژیم غذایی وگان (Vegan diet) در دهه گذشته به طور فزاینده ای محبوب شده است. این امر به مواردی از جمله کاهش وزن، بهبود سلامت قلب و کنترل بهتر قند خون مرتبط است.

این رژیم غذایی منحصراً مبتنی بر غذاهای گیاهی است و کلیه محصولات حیوانی را از بین می برد.

این رژیم نوعی رژیم غذایی گیاهی است زیرا گوشت و محصولات حیوانی داخلش نیست. یکی از اثرات اصلی این رژیم کاهش مصرف کلسترول و چربی اشباع است. اگر یک رژیم غذایی وگان به درستی جیره بندی شود می تواند تأثیرات مثبت بسیاری داشته باشد.

مطالعات ثابت کرده است که کسانی که رژیم وگان دارند، خطر کلی بیماری عروق کرونر قلب، چاقی و فشار خون بالا را به حداقل می رسانند. برای جبران کمبود گوشت، گیاهخواران باید راهی پیدا کنند تا منابع بیشتری از پروتئین و ویتامین B-12 را در رژیم های غذایی خود بگنجانند.

5. رژیم بدون گلوتن

رژیم بدون گلوتن (Gluten-free diet) برای افرادی که نسبت به گلوتن، پروتئینی که در گندم و جو وجود دارد، حساسیت دارند مناسب است.

برای سلامتی مطلوب، باید بر غذا هایی تمرکز کنید که به طور طبیعی فاقد گلوتن هستند.

6. رژیم غذایی گروه خونی

رژیم غذایی گروه خونی

برخی از پزشکان شروع به تحقیق در مورد رژیم های غذایی همراه با گروه های خونی خاص (Blood Type Diet) کرده اند. پیش فرض این رژیم ها سعی دارد تا افراد را با توجه به گروه خونی آنها با نیازهای معمول غذایی مطابقت دهد. به عنوان مثال، به افراد مبتلا به خون نوع O توصیه می شود، غذا های دارای پروتئین بیشتری هستند بخورند. به منظور کاهش وزن، اسفناج، گوشت قرمز، غذاهای دریایی و کلم بروکلی پیشنهاد می شود در حالی که باید از مصرف لبنیات خودداری شود. به افرادی که دارای خون نوع A هستند توصیه می شود از مصرف گوشت خودداری کنند و بر بوقلمون، توفو و میوه تأکید کنند در حالی که کاهش وزن منوط به خوردن رژیم غذایی است که در درجه اول از سویا، غذاهای دریایی و سبزیجات تشکیل شود. افراد با خون از نوع B و AB نیز محدودیت ها و توصیه های غذایی خود را دارند.

7. رژیم غذایی ساحل جنوبی

رژیم غذایی ساحل جنوبی

رژیم ساحل جنوبی (South Beach Diet) برای اولین بار در سال 2003 معرفی شد و بر اساس فرضیه تغییر عادات غذایی کلی فرد با ایجاد تعادل در رژیم غذایی روزمره است. از برخی کربوهیدرات ها به طور کامل اجتناب می شود.

کربوهیدرات ها را به طور کلی حذف نمی کند، اما هدف آن این است که به افرادی که رژیم غذایی دارند و همیشه از کربوهیدرات ها اجتناب می کنند، آموزش دهد. این رژیم اغلب منجر به ایجاد یک روش غذایی سالم می شود تا در بقیه زندگی مردم تاثیر پایداری داشته باشد. این رژیم شامل انتخاب چربی های سالم، پروتئین بدون چربی و همچنین کربوهیدرات های خوب است.

8. رژیم غذایی غذای خام

رژیم غذایی غذای خام (Raw Food Diet) به خوردن غذاهای پخته نشده و فرآوری شده اهمیت بالایی می دهد. در این رژیم غذایی مصرف هر نوع غذایی را که با هر نوع مواد مصنوعی یا مواد افزودنی پاستوریزه تولید شده باشد را باید حذف کنید. این رژیم برای ایجاد افزایش انرژی، کاهش التهاب و در عین حال کاهش تعداد مواد سرطان زا در رژیم غذایی در نظر گرفته شده است.

 

منبع: healthline و nutritioned

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا