بیماری ها

جوش صورت نوزاد: علائم، تشخیص و درمان

آنچه در مورد جوش نوزاد باید بدانید!

افراد تمایل دارند آکنه (جوش) را با بلوغ و سال های نوجوانی فرد مرتبط کنند، اما این نسبتاً رایج است که نوزاد به آکنه مبتلا شود. علل و درمان آکنه نوزاد (جوش‌ های ریز صورت و بدن نوزاد)، با آکنه بزرگسالان متفاوت است. در این مقاله به بررسی شیوع و علائم آکنه نوزاد (baby acne) می پردازیم. همچنین سایر بیماری‌های پوستی را که افراد ممکن است با آکنه نوزاد اشتباه بگیرند فهرست می‌کنیم و نکات مدیریت عملی ارائه داده می شود.

جوش صورت نوزاد (آکنه نوزاد) چقدر شایع است؟

حدود 20 درصد از نوزادان تازه متولد شده آکنه نوزادی دارند. زمانی که نوزاد حدوداً 2 هفته سن دارد، این حالت ایجاد می شود، اما می تواند در هر زمانی در 6 هفته اول زندگی رخ دهد. گاهی اوقات، نوزادان با آکنه نوزادی متولد می شوند.

آکنه بچگانه (Infantile acne) کمتر رایج است. به آکنه ای اشاره دارد که بعد از 6 هفتگی ایجاد می شود. معمولاً بین 3 تا 6 ماهگی رخ می دهد. در حالی که معمولا در عرض 6 ماه تا یک سال از بین می رود، برخی از کودکان برای مدت طولانی تری، احتمالا تا سال های نوجوانی، آکنه خواهند داشت.

آکنه نوزاد در پسر ها بیشتر از دختر هاست.

علت های آکنه نوزاد

پزشکان در مورد علت آکنه نوزادان مطمئن نیستند. تستوسترون که باعث فعالیت بیش از حد در غدد چربی پوست می شود، ممکن است به ایجاد آکنه نوزادی کمک کند.

علائم آکنه نوزاد

آکنه نوزادی به جای جوش های سر سیاه شبیه لکه های قرمز یا جوش های سفید است. این لکه‌ها معمولاً روی گونه‌ها و بینی کودک تأثیر می‌گذارند، اما می‌توانند در موارد زیر نیز ایجاد شوند:

 • پیشانی
 • چانه
 • پوست سر
 • گردن
 • قسمت بالایی پشت
 • قسمت بالای قفسه سینه

آکنه نوزادی معمولاً شامل جوش‌های سرسیاه و سرسفید همراه با لکه‌های قرمز و جوش است. همچنین می تواند باعث ایجاد کیست (cysts) شود که می تواند منجر به زخم شود. روی گونه ها، چانه و پیشانی تأثیر می گذارد. همچنین می تواند بر روی بدن ایجاد شود، اگرچه کمتر رایج است.

شناسایی آکنه نوزاد و شرایط مشابه

شناسایی آکنه نوزاد

چندین بیماری پوستی وجود دارد که افراد ممکن است آنها را با آکنه نوزاد اشتباه بگیرند. این شامل:

اریتما توکسیکوم نوزادان

اریتما توکسیکوم یا راش نوزادی (Erythema toxicum neonatorum) یک بیماری پوستی شایع اما بی ضرر است که می تواند برخی از نوزادان را تحت تاثیر قرار دهد. لکه‌های کوچک و جوش‌های 1 تا 4 میلی‌متری روی بدن، بازوها و پاها ظاهر می‌شوند، اما نه در کف دست‌ها یا کف پا.

این موارد یا هنگام تولد نوزاد ظاهر می شود یا در عرض 1 تا 2 روز از زندگی ظاهر می شود. معمولاً طی 5 تا 14 روز به خودی خود بهتر می شود.

آبله مرغان

آبله مرغان (Chickenpox) که ویروس واریسلا زوستر (varicella-zoster) ایجاد می کند، یک بیماری مسری پوستی است. باعث ایجاد لکه ها و جوش های تاول مانند و همچنین خارش، خستگی و تب می شود.

جوش های آبله مرغان معمولاً روی معده، پشت و صورت شروع می شود، اما می تواند در کل بدن پخش شود. از طرف دیگر، آکنه نوزاد معمولاً به زیر قسمت بالای سینه یا پشت گسترش نمی یابد.

در نوزادان، آبله مرغان می تواند منجر به عوارض جدی مانند عفونت های پوست، مغز و جریان خون، کم آبی یا ذات الریه شود. هرکسی که مشکوک به ابتلای نوزاد به آبله مرغان است باید با پزشک صحبت کند.

اگزما

اگزما (Eczema) گروهی از شرایط است که شامل درماتیت آتوپیک، درماتیت تماسی و اگزمای دیسیدروتیک (dyshidrotic) است. گاهی اوقات شامل درماتیت سبورئیک (seborrheic) یا کرادل کپ (cradle cap) نیز می شود. با این حال، این وضعیت مانند سایر انواع اگزما خارش ندارد.

اگزما معمولاً در 6 ماه تا 5 سال اول زندگی ظاهر می شود و به نظر می رسد که جوش باشد.

اگر اگزما زمانی که کودک 6 ماهه یا کوچکتر است ایجاد شود، معمولاً روی صورت، گونه ها، چانه، پیشانی و پوست سر ظاهر می شود. ممکن است پوست قرمز و گریان به نظر برسد.

برای نوزادان 6 ماهه تا 1 ساله، اگزما معمولا در آرنج یا زانو ظاهر می شود. اگر جوش ها عفونی شود، پوسته زرد رنگ یا توده های کوچک پر از چرک ممکن است ایجاد شود.

برخی محرک ها می توانند اگزمای نوزاد را بدتر کنند. چنین محرک هایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پوست خشک
 • تحریک کننده ها (irritants)
 • گرما و عرق کردن
 • عفونت

فولیکولیت باکتریایی

فولیکولیت باکتریایی (Bacterial folliculitis) نام پزشکی فولیکول مو ملتهب است. عفونت و آسیب می تواند باعث فولیکولیت باکتریایی شود. مواد تحریک کننده مانند مواد تشکیل دهنده کرم ها یا پمادها نیز می توانند منجر به فولیکولیت شوند. فولیکولیت در نوزادان غیر معمول است.

این عارضه پوستی بسیار شبیه به آکنه است، اما هر نقطه ممکن است یک حلقه قرمز در اطراف خود داشته باشد. می تواند در هر جایی از بدن ظاهر شود، به جز در کف دست ها و کف پا.

تبخال

تبخال نوزادان نادر است و از هر 100000 تولد فقط 10 مورد را در سراسر جهان مبتلا می کند. ممکن است باعث ایجاد جوش در بدن شود و نوزادان مبتلا به تبخال نوزادی می توانند بسیار بیمار باشند. با این حال، گاهی اوقات فقط باعث ایجاد زخم های سرد یا تاول در اطراف لب ها و دهان می شود که ممکن است مراقبان آن را با آکنه اشتباه بگیرند.

داروهای ضد ویروسی موثرترین روش برای درمان تبخال (Herpes) هستند. با این حال، اینها خود عفونت را درمان نمی کنند. تبخال به طور دوره ای تا پایان عمر کودک ایجاد می شود.

هر کسی که نگران این است که نوزادی تبخال دارد باید به پزشک مراجعه کند.

درمان آکنه نوزادی

درمان آکنه نوزادی

آکنه نوزادی معمولاً نیازی به درمان ندارد. طبق گزارش آکادمی پوست آمریکا (AAD)، آکنه نوزاد در عرض چند هفته تا چند ماه به خودی خود از بین می رود. آنها به والدین توصیه می کنند که هرگز از شستشو یا درمان آکنه روی پوست نوزاد استفاده نکنند، مگر اینکه پزشک درمان های خاصی را توصیه کند.

سایر نکات AAD برای درمان آکنه نوزاد عبارتند از:

 • با پوست ملایم باشید و از مالیدن یا مالش دادن آکنه خودداری کنید
 • برای شستن پوست کودک از آب ولرم و نه داغ استفاده کنید
 • از محصولات مراقبت از پوست، چرب یا روغنی خودداری کنید

یک متخصص پوست معمولاً پس از انجام معاینه فیزیکی آکنه نوزادی را تشخیص می دهد. در بسیاری از موارد، آکنه نوزادی نیازی به درمان ندارد و خود به خود برطرف می شود.

پزشک متخصص ممکن است کرمی را برای درمان آکنه کودکان توصیه کند. گاهی ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کنند. در موارد شدید، که آکنه ممکن است جای زخم ایجاد کند، ممکن است قرص‌های دیگر یا درمان‌های موضعی را توصیه کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

آکنه نوزادی زمانی رخ می دهد که کودک در 6 هفته اول زندگی است. معمولاً جای نگرانی نیست و خود به خود از بین می رود. اگر کودک در سن بالای 6 هفته دچار آکنه یا آکنه نوزادی شود، پزشک باید سایر بیماری های پوستی را رد کند.

هر کسی که نگران پوست کودک خود است یا به بیماری هایی مانند آبله مرغان یا اگزما مشکوک است، باید با پزشک صحبت کند.

نتیجه گیری

آکنه نوزادی معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست و در عرض چند هفته یا چند ماه به خودی خود از بین می رود. تمایلی به ایجاد زخم ندارد.

والدین ممکن است آکنه نوزاد را با سایر بیماری های پوستی مانند اگزما یا اریتم توکسیکوم نوزادان اشتباه بگیرند. اگر در مورد تشخیص شک دارید، فرد باید با پزشک خود صحبت کند.

اکثر موارد آکنه نوزادی نیازی به درمان ندارند، اگرچه پزشک ممکن است در صورت لزوم کرم ها را تجویز کند.

آکنه نوزادی نیز به خودی خود از بین می رود، اگرچه موارد شدید ممکن است منجر به ایجاد ترس شود.

 

منبع: medicalnewstoday

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا