بیماری ها

تب نوزاد : علل، درمان و زمان صحبت با پزشک

آنچه در مورد تب در نوزادان باید بدانید!

تب در نوزادان یک نگرانی رایج در بین والدین و مراقبان است. با این حال، تب به خودی خود خطرناک نیست. تب اغلب به این معنی است که بدن نوزاد در حال مبارزه با عفونت است. والدین ممکن است، وقتی متوجه تب نوزاد شوند نگران شوند، اگرچه این نشانه یک سیستم ایمنی سالم است. با این حال، از آنجایی که بدن نوزادان آسیب پذیرتر است، تب می تواند نشانه یک عفونت جدی باشد.

این مقاله به بررسی علل تب در نوزادان می پردازد، و این که به چه معناست و چه زمانی والدین باید نوزاد را نزد پزشک ببرند. همچنین نحوه مراقبت از نوزاد تب دار را مورد بحث قرار می دهد.

تشخیص تب در نوزادان

هنگام اندازه‌گیری دمای بدن نوزاد، دماسنج مقعدی (rectal thermometer) معمولاً دقیق‌ترین نتایج را می‌ دهد.

تب در نوزادان چیست؟

دمای معمولی در یک کودک زیر 12 ماه به طور متوسط 37 درجه سانتیگراد هنگام استفاده از دماسنج رکتال یا مقعدی است. در صبح، این دما می تواند به 36 درجه سانتیگراد برسد و در اواخر روز به 37.9 درجه سانتیگراد برسد. این یک محدوده طبیعی برای یک نوزاد در این سن است.

تب در کودک به روش اندازه گیری دما بستگی دارد:

 • بالاتر از 38 درجه سانتیگراد با استفاده از دماسنج رکتال.
 • بالاتر از 37.8 درجه سانتیگراد با استفاده از دماسنج دهانی (oral thermometer)، با این حال، این روش در نوزادان دقیق نیست.
 • بالاتر از 37.2 درجه سانتیگراد با استفاده از دماسنج زیر بغل (armpit thermometer).

تب یعنی چی؟

تب به خودی خود لزوماً نشانه یک بیماری جدی نیست. اگر کودک طبیعی رفتار می کند، به احتمال زیاد حالش خوب است. با این حال، اگر دمای یک نوزاد زیر 3 ماه از مقعد 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر باشد، والدین باید به پزشک مراجعه کنند.

علاوه بر این، شدت تب همیشه نشان دهنده ناخوشی کودک در آن زمان نیست. دمای بدن نوزادان ممکن است به دلایل زیادی غیر از بیماری، از جمله گریه طولانی مدت، نشستن زیر آفتاب داغ یا بازی کردن، افزایش یابد. دمای آنها نیز ممکن است در هنگام دندان درآوردن کمی افزایش یابد. هیچ کدام از این موارد را تب نمی گویند.

همچنین بدن نوزاد نسبت به بدن بالغ، کمتر قادر به تنظیم دما است، به این معنی که سرد شدن در طول تب برای آنها دشوارتر است. بدن آنها به طور طبیعی گرمتر از بدن بزرگسالان است زیرا از نظر متابولیکی فعال تر هستند که گرما تولید می کند.

علل شایع تب در نوزادان

علل شایع تب در نوزادان

تب نشانه یک بیماری است نه خود بیماری. تب به دلیل مبارزه سیستم ایمنی بدن با عفونت‌ ها، که می‌توانند باکتریایی یا ویروسی باشند، رخ می‌دهد. عفونت های ویروسی بسیار شایع تر هستند.

علل شایع تب در نوزادان عبارتند از:

 • عفونت های ویروسی، از جمله سرماخوردگی، آنفولانزا، روزئولا، یا عفونت های تنفسی، مانند ویروس سنسیشیال تنفسی (respiratory syncytial virus) یا کروپ ویروسی (viral croup)
 • عفونت های گوش
 • پنومونی (pneumonia) که می تواند ویروسی یا باکتریایی باشد.
 • مننژیت (meningitis)، که می تواند ویروسی یا باکتریایی باشد و یک عفونت بسیار جدی مغز و نخاع است.
 • تب 38 درجه سانتیگراد یا بالاتر قبل از سن 3 ماهگی. در این سن، هر گونه عفونت باکتریایی می تواند به سرعت پیشرفت کند و منبع مطمئن به سپسیس (sepsis) منجر شود، بنابراین نوزاد نیاز به مراقبت های پزشکی فوری دارد.
 • تب بعد از واکسن که می تواند در عرض 12 ساعت پس از واکسن ایجاد شود و 2 تا 3 روز طول بکشد.
 • به ندرت، بیماری های مربوط به گرما می تواند باعث ایجاد درجه حرارت بالا در نوزادان شود. نوزادان نسبت به بزرگسالان در کنترل دمای بدن خود کمتر موثر هستند و در مقابل هوای بسیار گرم آسیب پذیرتر می شوند. (پوشیدن لباس مناسب برای نوزادان، دور نگه داشتن آنها از آفتاب داغ و نگه داشتن آنها در داخل خانه در زمانی که هوا بسیار گرم است به تنظیم دمای بدن آنها کمک می کند.)
 • عفونت دستگاه ادراری، یک عفونت باکتریایی که گاهی اوقات می تواند باعث تب در نوزادان شود.

علیرغم باورهای رایج، دندان درآوردن باعث تب نمی شود.

آیا تب برای نوزادان خطرناک است؟

تب نشانه این است که سیستم ایمنی بدن کودک در حال مبارزه است، بنابراین خود تب خطرناک نیست. آنچه ممکن است نوزاد را در معرض خطر قرار دهد، عفونت زمینه ای است، اگر جدی باشد.

آیا والدین باید نگران باشند؟

برخی از والدین ممکن است نگران خطرناک بودن تب باشند. با این حال، به جز موارد نادر، این تب ها به ندرت جدی هستند.

تب تا 40.5 درجه سانتیگراد در نوزادان و کودکانی که دمای آنها اغلب بسیار بیشتر از دمای یک بزرگسال است، شایع است. در مواردی که عفونت ویروسی باعث ایجاد این تب می شود، ممکن است فقط لازم باشد دوره خود را طی کنند. برخی از عفونت های باکتریایی ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک داشته باشند، اما تب خود فقط یک علامت است.

علاوه بر این، درمان تب باعث از بین رفتن عفونت نمی شود. در عوض، والدین باید به سادگی کودک را از نظر علائم عوارض تحت نظر داشته باشند.

با این حال، پزشک باید نوزادان کمتر از 3 ماه را برای هر گونه علائم تب معاینه کند. این برای بررسی شرایط زمینه ای است، زیرا عفونت های خاص شایع تر هستند و می توانند در نوزادان خطرناک تر باشند.

عوارض تب

برخی از والدین ممکن است در مورد تب هایی بشنوند که باعث آسیب مغزی می شود. با این حال، این تنها در صورت افزایش دما از 41.6 درجه سانتیگراد اتفاق می افتد که بسیار نادر است. وقتی دمای نوزاد زیر این باشد، نیازی به اقدامات شدید مانند حمام آب سرد برای کاهش تب کودک نیست.

برای 2 تا 5 درصد از کودکان بین 6 ماه تا 5 سال، تب می تواند باعث تشنج شود که می تواند نگران کننده باشد اما معمولاً مضر نیست. پزشکان آنها را تشنج ناشی از تب (febrile seizures) می نامند.

تشنج ناشی از تب باعث آسیب مغزی یا افزایش خطر ابتلا به صرع در کودک نمی شود. حتی تشنج‌ های طولانی مدت یا تشنج‌ هایی که بیش از 15 دقیقه طول می‌کشند، معمولاً نتیجه خوبی دارند. با این حال، تشنج های طولانی مدت ممکن است به این معنی باشد که احتمال ابتلای کودک به صرع بیشتر است.

بزرگترین خطر تشنج ناشی از تب برای کودک این است که، به سرش ضربه بزند یا آسیب مشابهی ببیند. بنابراین، والدین باید کودکان را در هنگام تشنج تحت نظر داشته باشند تا از آسیب دیدگی جلوگیری کنند و برای هرگونه تشنج در نوزادی که بیش از 5 دقیقه ادامه دارد با اورژانس تماس بگیرند.

چگونه از نوزاد تب دار مراقبت کنیم؟

آکادمی اطفال آمریکا (AAP) توصیه می کند که والدین نوزادان خود را در صورت داشتن تب به جای تمرکز بر کاهش دمای بدن، راحت بزارند.

برای مراقبت از نوزاد تب دار، والدین می توانند:

سطح فعالیت و راحتی کلی کودک را کنترل کنید: نوزادانی که شاد، هوشیار و راحت به نظر می رسند ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند.

اطمینان حاصل کنید که نوزاد به خوبی هیدراته می شود: تب خطر کم آبی بدن را افزایش می دهد، بنابراین والدین و پرستاران باید در صورت نیاز شیر یا شیر خشک به او بدهند. نوزادان بزرگتر نیز باید مقدار زیادی آب بنوشند. در برخی موارد، یک متخصص کودکان ممکن است استفاده از یک سرم آبرسان را برای کمک به کم آبی توصیه کند.

نوزاد را از نظر علائم کم آبی زیر نظر بگیرید: این می تواند شامل دفع ادرار نکردن به طور معمول، چشم های فرورفته، لب های ترک خورده یا پوست بسیار خشک یا خمیری باشد.

از بیدار کردن نوزاد در خواب برای تجویز داروهای ضد تب خودداری کنید: مگر اینکه پزشک این کار را تجویز کند.

داروی ضد تب را زیر نظر پزشک تجویز کنید: اگر نوزاد درد یا ناراحتی ناشی از تب داشته باشد، افراد می توانند این دارو را تجویز کنند. وزن نوزاد دوز را تعیین می کند، بنابراین دستورالعمل های برچسب را به دقت دنبال کنید. قبل از دادن داروی جدید به نوزاد، به خصوص بیمار، با پزشک مشورت کنید.

کمک به محدود کردن گسترش عفونت ها: کودک بیمار را به مهدکودک نفرستید یا او را به مکان هایی که نوزادان یا سایر افراد آسیب پذیر در آن قرار دارند نبرید، زیرا این کار می تواند باعث گسترش عفونت شود.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

تب در نوزادان - هاتاپاتا

اگر نوزاد تب و یکی از موارد زیر را دارد به پزشک مراجعه کنید:

 • نوزاد تسلی ناپذیر، بی حال یا بسیار بیمار به نظر می رسد.
 • تب در نوزاد کمتر از 2 سال بدون علائم دیگر بیش از 24 ساعت طول می کشد.
 • تب از 40 درجه سانتیگراد بالاتر رفته باشد.
 • به نظر می رسد کودک هنوز با دارو بیمار است.
 • کودک آنتی بیوتیک مصرف می کند اما در عرض یک یا دو روز بهتر به نظر نمی رسد.
 • نوزاد نشانه‌ های کم‌ آبی بدن، از جمله خشکی لب‌ها یا لکه‌ های نرم فرورفته در بالای سر را دارد.
 • کودک به دلیل جداگانه ای سیستم ایمنی ضعیفی دارد.
 • نوزاد کوچکتر از 3 ماه است.

برای تب به اورژانس بروید اگر:

 • یک نوزاد تازه متولد شده است
 • برای اولین بار تشنج می کند
 • تشنجی دارد که بیش از 15 دقیقه طول کشیده
 • تب دارد که به 41.6 درجه سانتیگراد یا بالاتر رسیده

تب در نوزادان تازه متولد شده

تب در یک نوزاد تازه متولد شده ممکن است نشانه یک بیماری جدی باشد. نوزادان در برابر عفونت آسیب پذیرتر هستند، بنابراین مهم است که علائم عفونت را جدی بگیرید. اگر نوزاد تازه متولد شده تب یا سایر علائم بیماری دارد با پزشک تماس بگیرید.

یکی از نگرانی های نوزادان، بیماری های تنفسی است. نوزادان تازه متولد شده بیشتر از نوزادان و کودکان بزرگتر از طریق بینی تنفس می کنند، بنابراین احتقان می تواند تنفس را دشوارتر به نظر برساند. آنها همچنین راه های هوایی کوچکتری دارند.

کمبود اکسیژن می تواند به نوزاد تازه متولد شده آسیب جدی وارد کند. اگر نوزاد مشکل تنفسی دارد، حتی اگر تب او پایین آمد، به پزشک مراجعه کنید.

نشانه هایی که نشان می دهد نوزاد تازه متولد شده دچار مشکل تنفسی می شود عبارتند از:

 • خس خس سینه یا غرغر کردن
 • باز شدن سوراخ های بینی هنگام تنفس
 • پوست سفید یا آبی، به ویژه در اطراف بستر ناخن یا روی دهان یا زبان، اگرچه ممکن است تشخیص آن در نوزادان با پوست تیره‌تر سخت‌تر باشد.
 • کشیدن عضلات اطراف دنده ها هنگام تنفس

اگر نوزاد مشکلات تنفسی و تب دارد، والدین  او باید فورا او را به اورژانس ببرند.

نتیجه گیری

کودکان خردسال و نوزادان گاهی اوقات تب را تجربه می کنند، اما زمانی که نوزادان مطابق انتظار رفتار می کنند، این معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست.

والدین و مراقبان می توانند از رفتار کودک به عنوان نشانه استفاده کنند. اگر نوزادی خوب به نظر می رسد اما تب دارد، این بیماری احتمالاً جزئی است و به زودی برطرف می شود.

بی حالی، گریه بیش از حد، و سایر علائم بیماری جدی مهم است که باید مورد توجه قرار گیرد، حتی اگر تب کودک نسبتاً پایین باشد. تب به این معنی است که سیستم ایمنی بدن سخت کار می کند تا با عفونت مبارزه کند.

والدین و مراقبین نیازی به درمان خود تب ندارند، اما می توانند نوزاد را آرام کنند و به جای آن علائم را درمان کنند. اگر مطمئن نیستند که علائم کودک جدی است، باید با یک پزشک مشورت کنند.

منبع: medicalnewstoday

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا