تغذیه

روغن هسته انگور: فواید سلامتی و زیبایی

روغن هسته انگور (Grapeseed Oil) بعد از اینکه با فشار دادن انگور مایع آن جدا شد، دانه های انگور باقی می ماند. روغن هسته انگور از این دانه های انگور باقی مانده استخراج می شود. روغن هسته انگور به عنوان یک محصول زیبایی طبیعی استفاده می شود. همچنین به عنوان یک جایگزین سالم برای روغن نباتی به بازار عرضه می شود. محبوبیت روغن هسته انگور در چند دهه گذشته افزایش یافته است. به دلیل مقادیر بالای چربی غیراشباع چندگانه و ویتامین E، اغلب به عنوان یک روغن سالم معرفی می شود. همچنین ادعا می کنند که انواع فواید سلامتی، از جمله کاهش سطح کلسترول خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی را دارد.

این مقاله نگاهی دقیق به تحقیقات موجود دارد تا حقایق را از داستان جدا کند.

سلامت

فواید روغن هسته انگور برای سلامتی بحث برانگیز است. بخشی از این مناقشه به دلیل نحوه پردازش روغن است. بیشتر روغن هسته انگور موجود در بازار با استفاده از حلال های شیمیایی مانند هگزان (Hexane) ساخته می شود. هگزان به عنوان یک آلاینده هوا و نوروتوکسین (neurotoxin) طبقه بندی می شود.

مشخص نیست که مصرف این حلال ها در مقادیر کم چه تأثیری بر انسان دارد. در طول فرآوری، روغن هسته انگور نیز ممکن است تا دمای بسیار بالایی گرم شود که ممکن است روغن را اکسید کرده و آن را خراب کند.

روغن هسته انگور که به صورت سرد پرس شده بیرون زده می شود، در طول فرآوری از حلال های شیمیایی یا حرارت زیاد استفاده نمی کند. این یک انتخاب بهتر از روغن ساخته شده با حلال است.

فواید روغن هسته انگور برای سلامتی

روغن هسته انگور سرشار از اسیدهای چرب غیراشباع چندگانه (PUFA) است که عمدتاً اسیدهای چرب امگا 6 هستند. طبق گفته انجمن قلب آمریکا، PUFA ها ممکن است برای قلب شما مفید باشند اگر به جای چربی های اشباع شده و چربی های ترانس در رژیم غذایی شما استفاده شوند.

تحقیقات نشان می دهد که PUFAS ممکن است کلسترول و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد. اما یک نکته وجود دارد: سلامتی مطلوب به تعادل مناسب اسیدهای چرب امگا 6 و اسیدهای چرب امگا 3 در بدن شما بستگی دارد. اکثر مردم بیش از مقدار کافی اسیدهای چرب امگا 6 در رژیم غذایی خود دریافت می کنند و تقریباً به اندازه کافی امگا 3 دریافت نمی کنند.

مطالعات نشان می دهد که اسید چرب امگا 6 بیش از حد ممکن است باعث التهاب شود که ممکن است منجر به بیماری های مزمن از جمله سرطان شود. اگر در حال حاضر به اندازه کافی امگا 6 در رژیم غذایی خود دریافت می کنید، مصرف منظم روغن هسته انگور ممکن است میزان دریافتی امگا 6 را در سطوح ناسالم قرار دهد.

ویتامین E

روغن هسته انگور منبع خوبی از ویتامین E است، حتی بیشتر از روغن زیتون. ویتامین E ویتامینی است که به عنوان یک آنتی اکسیدان محلول در چربی عمل می کند و به محافظت از سلول های شما در برابر آسیب رادیکال آزاد که با سرطان، بیماری های قلبی و سایر بیماری های مزمن مرتبط است، کمک می کند. ویتامین E همچنین از سیستم ایمنی بدن شما حمایت می کند. تحقیقات نشان می دهد که ممکن است پیشرفت زوال عقل را کند کند، اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

ویتامین E می تواند گرما را تحمل کند و روغن هسته انگور نقطه دود (smoke point) بالایی دارد. اما هر روغن پخت و پز در صورت گرم شدن بیش از حد به سرعت خراب می شود. در صورت امکان، از روغن هسته انگور با پرس سرد یا فشرده در دستور پخت خود استفاده کنید.

خواص زیبایی روغن هسته انگور

خواص زیبایی روغن هسته انگور

شرکت های زیبایی از روغن هسته انگور در محصولات مراقبت پوست و مراقبت مو استفاده می کنند. اما هیچ مطالعه بالینی در مورد تأثیر روغن هسته انگور بر روی پوست یا مو وجود ندارد. با این حال، بسیاری از مردم از روغن هسته انگور به عنوان یک درمان طبیعی در زیبایی خانگی خود استفاده می کنند.

روغن هسته انگور برای پوست سالم

بسیاری از فواید زیبایی روغن هسته انگور ممکن است به دلیل محتوای ویتامین E و اسیدهای چرب امگا 6 آن باشد. رادیکال‌های آزاد و عوامل محیطی مانند خورشید، باد و آلودگی می‌توانند روی پوست شما تأثیر بگذارند. آنها ممکن است علائم پیری را افزایش دهند و باعث خشکی و تغییر رنگ پوست شوند.

ویتامین E به مبارزه با رادیکال های آزاد کمک می کند، بنابراین ممکن است در صورت مصرف در رژیم غذایی به بهبود پوست شما کمک کند. هنگامی که مستقیماً به شکل روغن هسته انگور روی پوست شما مالیده شود، فواید مشابهی ممکن است اعمال شود.

به گفته موسسه لینوس پاولینگ (Linus Pauling)، اسیدهای چرب امگا 6 و امگا 3 برای عملکرد و ظاهر پوست بسیار مهم هستند. و اسیدهای چرب امگا 6 برای عملکرد محافظت پوست ضروری هستند. PUFA اصلی امگا 6 در روغن هسته انگور اسید لینولنیک است. این اسید چرب ممکن است به کاهش التهاب در لایه‌های میانی و بیرونی پوست کمک کند.

دلایل دیگر استفاده از روغن هسته انگور عبارتند از:

 • مرطوب کردن پوست
 • درمان آکنه
 • روشن کردن پوست
 • منافذ را سفت می کند
 • کاهش ظاهر اسکار
 • پاک کننده آرایش

روغن هسته انگور به سرعت به پوست شما نفوذ می کند و احساس چربی به پوست شما نمی دهد. برای استفاده از روغن هسته انگور روی صورت خود، شب ها قبل از رفتن به رختخواب، چند قطره آن را روی پوست تمیز ماساژ دهید. در صورت تمایل می توانید این کار را در صبح نیز تکرار کنید. از آنجایی که روغن هسته انگور منافذ را نمی بندد، برای انواع پوست، از جمله پوست های چرب که نیاز به رطوبت دارند، ایده آل است.

خواص روغن هسته انگور برای مو

خواص روغن هسته انگور برای مو

روغن هسته انگور ممکن است وضعیت مو و پوست سر شما را بهبود بخشد. اگر شوره سر دارید که اغلب به دلیل خشکی پوست سر ایجاد می شود، استفاده از روغن نرم کننده هسته انگور به پوست سر می تواند به شل شدن پوست مرده و بازیابی رطوبت کمک کند.

برخی از روغن های طبیعی از جمله روغن زیتون و روغن نارگیل برای موهای شما مفید هستند، اما آنها را احساس چربی و وزن می کنند. روغن هسته انگور سبک است و آن اثر را ندارد. وقتی روغن هسته انگور را روی موهایتان بمالید، رطوبت، استحکام و درخشندگی را افزایش می دهد.

سعی کنید قبل از شامپو کردن، چند قاشق غذاخوری روغن هسته انگور (بسته به طول موهایتان، کم و بیش استفاده کنید) روی موها و پوست سر ماساژ دهید.

روغن هسته انگور به عنوان یک درمان طبیعی برای طاسی استفاده می شود. تصور می شود که اسید لینولنیک (Linolenic acid) باعث تحریک رشد مو می شود. این روغن حاوی فلاونوئیدهایی به نام الیگومرهای پروسیانیدین (procyanidin oligomers) است. اینها آنتی اکسیدان های قوی هستند. مطالعات نشان می دهد که الیگومرهای پروسیانیدین ممکن است باعث رشد مو شوند، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

روغن هسته انگور در درمان

استرس مزمن باعث آسیب های درونی و بیرونی بدن شما می شود. ممکن است منجر به:

 • پیری زودرس
 • بثورات
 • پوست خشک
 • آکنه
 • ریزش مو

در حالی که روغن هسته انگور به تنهایی نمی تواند استرس را کاهش دهد، این روغن فوق العاده ای برای ماساژ درمانی نیز مناسب است. مزیت درمانی آن ممکن است به کاهش اضطراب و کاهش استرس کمک کند.

نتیجه گیری

روغن هسته انگور سرد یا فشرده شده با فشار بیرونی می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد، اگر در حد اعتدال مصرف شود. طعم خنثی دارد و با بسیاری از دستور العمل ها به خوبی کار می کند. روغن هسته انگور همچنین ممکن است به جوان تر شدن پوست و موهای قوی تر و زیباتر کمک کند. هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای از مصرف روغن هسته انگور وجود ندارد، اما افرادی که به انگور حساسیت دارند نباید از آن استفاده کنند.

 • روغن هسته انگور سرشار از اسیدهای چرب امگا 6 است.
 • این روغن را می توان در مو و پوست به عنوان بخشی از رژیم زیبایی استفاده کرد.
 • روغن اکسپلر (expeller) یا پرس سرد را برای استفاده در آشپزخانه بخرید.

محصولات طبیعی در صورت استفاده بر روی پوست پتانسیل ایجاد واکنش آلرژیک را دارند. در صورت بروز قرمزی، خارش، بثورات پوستی یا بدتر شدن وضعیت به پزشک مراجعه کنید.

منبع: medicalnewstoday

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا