علوم پایه

فولیکول مو: عملکرد، آناتومی و رشد مجدد مو

فولیکول های مو چگونه کار می کنند؟

فولیکول های مو سوراخ های کوچک و جیبی مانندی در پوست ما هستند. همانطور که از نام آن پیداست، آنها با مو رشد می کنند. طبق گفته آکادمی پوست آمریکا، یک انسان به طور متوسط حدود 100000 فولیکول مو فقط روی پوست سر خود دارد. ما بررسی خواهیم کرد که فولیکول های مو چیست و چگونه مو ها رشد می کنند.

آناتومی فولیکول

فولیکول مو (Hair Follicles) یک ساختار تونلی شکل در اپیدرم (لایه بیرونی) پوست است. مو در انتهای فولیکول مو شروع به رشد می کند. ریشه مو از سلول های پروتئینی تشکیل شده و از خون رگ های خونی مجاور تغذیه می شود.

با ایجاد سلول های بیشتر، مو از پوست بیرون می آید و به سطح می رسد. غدد چربی نزدیک فولیکول های مو، روغن تولید می کنند که مو و پوست را تغذیه می کند.

چرخه رشد مو

مو به صورت چرخه ای از فولیکول ها رشد می کند. سه مرحله مختلف از این چرخه وجود دارد:

فاز آناژن (رشد) “Anagen (growth) phase”. مو از ریشه شروع به رشد می کند. این مرحله معمولا بین سه تا هفت سال طول می کشد.

فاز کاتاژن (انتقالی) “Catagen (transitional) phase”. رشد کند می شود و فولیکول در این مرحله کوچک می شود. این مرحله بین دو تا چهار ماه طول می کشد.

فاز تلوژن (استراحت) “Telogen (resting) phase”. موهای قدیمی می ریزند و موهای جدید از همان فولیکول مو شروع به رشد می کنند. این بین سه تا چهار ماه طول می کشد.

طبق مقاله ای در سال 2015، تحقیقات اخیر نشان داده است که فولیکول های مو فقط در مرحله تلوژن “استراحت” نمی کنند. فعالیت سلولی زیادی در این مرحله اتفاق می افتد تا بافت ها بتوانند موهای بیشتری را بازسازی کرده و رشد کنند. به عبارت دیگر، فاز تلوژن برای تشکیل موهای سالم بسیار مهم است.

فولیکول های مختلف به طور همزمان مراحل مختلف چرخه را طی می کنند. برخی از فولیکول ها در مرحله رشد هستند در حالی که برخی دیگر ممکن است در مرحله استراحت باشند. برخی از موهای شما ممکن است در حال رشد باشند، در حالی که برخی دیگر در حال ریزش هستند.

با توجه به کالج پوستی آمریکایی استئوپاتیک، هر فرد به طور متوسط روزانه 100 تار مو از دست می دهد. حدود 90 درصد از فولیکول های موی شما در هر زمان در فاز آناژن هستند.

زندگی یک فولیکول

به طور متوسط، موهای شما هر ماه حدود نیم اینچ رشد می کند. سرعت رشد موهای شما می تواند تحت تاثیر سن، نوع مو و سلامت کلی شما باشد.

فولیکول های مو نه تنها مسئول رشد موهای شما هستند، بلکه بر ظاهر موهای شما نیز تأثیر می گذارند. شکل فولیکول شما مشخص می کند که موهای شما چقدر مجعد است. فولیکول‌های دایره‌ای موی صاف تولید می‌کنند در حالی که فولیکول‌های بیضی شکل موهای فر را تولید می‌کنند.

فولیکول های مو نیز در تعیین رنگ موهای شما نقش دارند. مانند پوست، موی شما رنگدانه خود را از حضور ملانین دریافت می کند. دو نوع ملانین وجود دارد: یوملانین (eumelanin) و فئوملانین (pheomelanin).

ژن‌های شما تعیین می‌کنند که آیا یوملانین دارید یا فئوملانین، و همچنین چه مقدار از هر رنگدانه را دارید. فراوانی اوملانین موها را سیاه می‌کند، مقدار متوسطی از اوملانین موها را قهوه‌ای می‌کند و اوملانین بسیار کم موها را بلوند می‌کند. از طرف دیگر، فئوملانین مو را قرمز می کند.

این ملانین در سلول های فولیکول مو ذخیره می شود و سپس رنگ مو را تعیین می کند. فولیکول های شما می توانند با افزایش سن توانایی خود را برای تولید ملانین از دست بدهند که منجر به رشد موهای خاکستری یا سفید می شود.

اگر مو از فولیکول مو بیرون کشیده شود، می تواند دوباره رشد کند. این امکان وجود دارد که یک فولیکول آسیب دیده تولید مو را متوقف کند. برخی از شرایط، مانند آلوپسی، می تواند باعث شود که فولیکول ها تولید مو را به طور کامل متوقف کنند.

مشکلات فولیکول های مو

فولیکول مو

تعدادی از بیماری های مو به دلیل مشکلات فولیکول های مو ایجاد می شوند. اگر فکر می کنید یک بیماری مو دارید، یا اگر علائم غیر قابل توضیحی مانند ریزش مو دارید، بهتر است با یک متخصص پوست مشورت کنید.

آلوپسی آندروژنتیک

آلوپسی آندروژنتیک (Androgenetic alopecia)، که به عنوان طاسی با الگوی مردانه شناخته می شود، زمانی که در مردان ظاهر می شود، وضعیتی است که بر چرخه رشد فولیکول های مو در پوست سر تأثیر می گذارد. چرخه مو کند می شود و ضعیف می شود و در نهایت به طور کلی متوقف می شود. این باعث می شود که فولیکول ها موهای جدیدی تولید نکنند.

طبق گزارش کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده، 50 میلیون مرد و 30 میلیون زن به آلوپسی آندروژنتیک مبتلا هستند.

آلوپسی آره آتا

آلوپسی آره آتا (Alopecia areata) یک بیماری خود ایمنی است. سیستم ایمنی فولیکول های مو را با سلول های خارجی اشتباه گرفته و به آنها حمله می کند. اغلب باعث ریزش مو به صورت دسته ای می شود. این می تواند منجر به آلوپسی یونیورسالیس شود که به معنای ریزش کامل مو در سراسر بدن است.

هنوز هیچ درمان شناخته شده ای برای آلوپسی آره آتا وجود ندارد، اما تزریق استروئید یا درمان های موضعی می تواند ریزش مو را کاهش دهد.

فولیکولیت

فولیکولیت (Folliculitis) التهاب فولیکول های مو است. این می تواند در هر جایی که مو رشد می کند رخ دهد، از جمله:

 • پوست سر
 • پاها
 • زیر بغل
 • صورت
 • بازوها

فولیکولیت اغلب شبیه جوش هایی از برجستگی های کوچک روی پوست شما است. برجستگی ها ممکن است قرمز، سفید یا زرد باشند و می توانند حاوی چرک باشند. اغلب، فولیکولیت خارش دار و دردناک است.

فولیکولیت اغلب در اثر عفونت استاف (staph infection) ایجاد می شود. فولیکولیت می‌تواند بدون درمان برطرف شود، اما پزشک می‌تواند مشکل شما را تشخیص دهد و برای مدیریت آن دارویی به شما بدهد. که می تواند شامل درمان های موضعی یا داروهای خوراکی برای درمان علت عفونت و تسکین علائم باشد.

تلوژن افلوویوم

تلوژن افلوویوم (Telogen effluvium) نوعی ریزش مو موقت اما رایج است. یک رویداد استرس زا باعث می شود که فولیکول های مو پیش از موعد وارد فاز تلوژن شوند. این باعث نازک شدن و ریزش مو می شود.

موها اغلب به صورت تکه‌هایی روی پوست سر می‌ریزند، اما در موارد شدید، ممکن است در سایر نقاط بدن از جمله روی پاها، ابروها و ناحیه شرمگاهی نیز بریزند. استرس می تواند ناشی از موارد زیر باشد:

 • یک رویداد آسیب زا فیزیکی
 • زایمان
 • یک داروی جدید
 • عمل جراحي
 • بیماری
 • یک تغییر زندگی پر استرس

شوک این رویداد ها باعث تغییر در چرخه رشد مو می شود.

تلوژن افلوویوم معمولاً موقتی است و نیازی به درمان ندارد. با این حال، اگر فکر می کنید که تلوژن افلوویوم دارید، بهتر است با یک متخصص پوست صحبت کنید، زیرا آنها باید علل دیگر را رد کنند.

رشد مجدد مو

اگر شرایطی مانند آلوپسی یا طاسی دارید، ممکن است تعجب کنید که آیا می توان فولیکول مو را برای رشد مجدد مو تحریک کرد. اگر فولیکول آسیب دیده باشد، امکان تحریک مجدد آن وجود ندارد. حداقل، ما هنوز نمی دانیم چگونه آن را دوباره تحریک کنیم.

با این حال، برخی از تحقیقات جدید سلول های بنیادی امیدوار کننده است. مقاله ای در سال 2017 روش جدیدی برای فعال کردن مجدد فولیکول های موی مرده یا آسیب دیده پیدا کرد. با این حال، این درمان هنوز روی انسان آزمایش نشده است و توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید نشده است.

نتیجه گیری

فولیکول های موی شما مسئول رشد مو هستند که در چرخه های سه فاز مجزا اتفاق می افتد. این فولیکول ها نوع موی شما را نیز تعیین می کنند. زمانی که فولیکول ها آسیب ببینند، تولید مو را متوقف می کنند و چرخه رشد موهای شما می تواند کند شود. اگر در مورد رشد موهای خود نگرانی دارید، با یک متخصص پوست صحبت کنید.

 

منبع: healthline

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا