تغذیه

خواص عسل ؛ فواید سلامتی، دارویی و خطرات عسل

عسل (Honey) از دوران باستان به عنوان غذا و دارو استفاده شده است و دارای فواید مختلف بهداشتی و استفاده های پزشکی است. بسیاری از این فواید سلامتی، مخصوص عسل خام یا غیر پاستوریزه است. بیشتر عسل هایی که در فروشگاه ها می بینید و کارخانه ای هستند پاستوریزه است. گرمای زیادی که به عسل می دهند، مخمر ها آن را از بین می برد، که با این کار رنگ و بافت بهتری پیدا می کند، هرگونه تبلور یا شکرک را از بین می برد و ماندگاری را افزایش می دهد. بسیاری از مواد مغذی مفید نیز در این روند از بین می روند. برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف عسل خام ممکن است به آلرژی فصلی کمک کند و برخی دیگر نتیجه گرفته اند که عسل می تواند به بهبود زخم کمک کند. همچنین در مقاله راهنمای خرید عسل می توانید از اصل و تقلبی بودن عسل آگاه شوید.

در این مقاله ، ما بسیاری از موارد استفاده از عسل، از جمله خواص غذایی آن و برخی از خطرات را بررسی می کنیم.

خواص عسل

خواص عسل

دانش مدرن در حال یافتن شواهد جدیدی از خواص عسل است تا بسیاری از کاربردهای تاریخی آن مشخص شود.

1. بهبود زخم و سوختگی ها

یک بررسی در سال 2015 نشان داد که عسل می تواند به بهبود سوختگی کمک کند، و یک پژوهش دیگر در سال 2017 نشان داد که پروتئین دفنسین-1 (defensin-1) در عسل باعث بهبود زخم می شود.

یک تحقیق نشان داده است که استفاده از عسل با درجه پزشکی در محل عفونت هیچ مزیتی نسبت به تجویز آنتی بیوتیک ندارد – و استفاده از عسل در واقع خطر بیشتری برای افراد مبتلا به دیابت دارد.

شایان ذکر است که بسیاری از محصولات مانند کرم های صورت، دئودورانت ها و شامپو ها حاوی مقدار زیادی عسل هستند.

2. جلوگیری از ریفلاکس اسید

عسل در دفع ریفلاکس اسید کمک می کند. در پژوهشی در سال 2017 مشخص شد که عسل می تواند به مری و معده کمک کند، احتمالاً جریان رو به بالا اسید معده و غذای هضم نشده را کاهش می دهد.

جریان رو به بالا اسید معده می تواند منجر به بیماری رفلاکس معده شود، که می تواند شامل التهاب، ریفلاکس اسید و سوزش معده باشد.

3. مبارزه با عفونت ها

یک بررسی در سال 2018 نشان داد که عسل مانوکا (Mānuka honey) می تواند باکتری ها را از بین ببرد زیرا حاوی خواصی مانند پراکسید هیدروژن و پروتئین های دفنسین 1 است. محققین نتیجه گرفتند که عسل مانوکا می تواند فعالیت ضد باکتری بیشتری نسبت به انواع دیگر عسل داشته باشد. (عسل مانوکا در مناطقی از جنگل های نیوزیلند و استرالیا توسط زنبور های عسل از شهد درخت مانوکا تهیه می‌شود که کیفیت بالایی دارد.)

در سال 2016 در آزمایش vitrosty نیز اثرات ضد باکتری عسل مانوکا تأیید شد.

4. تسکین علائم سرماخوردگی و سرفه

مطالعه ای در سال 2012 نشان داد که عسل نسبت به دارونما (placebo) در کاهش سرفه کودکان در طول شب موثرتر است. (دارونما به استفاده از روش‌ های درمانی صوری و تلقینی گفته می‌ شود که می‌ تواند با فریب بیمار، اثر مثبتی در روند بهبودی وی داشته باشد.)

دو سال بعد، مطالعه دیگری ارزیابی کرد که آیا محلول عسل و شیر می تواند سرفه های حاد را در کودکان درمان کند. محققین نتیجه گرفتند که به نظر می رسد این راه حل حداقل به اندازه دو محصول بدون نسخه برای این منظور موثر باشد.

فواید درمانی عسل

فواید درمانی عسل

 

یک پژوهش در سال 2012 نشان می دهد که در طب آیورودا (Ayurvedic medicine)، عسل برای درمان بیماری های مختلف، بیماری ها و جراحات زیر استفاده می شود – خواه با دارو های دیگر مخلوط شود و مصرف شود یا به پوست وارد شود. (در آیوردا از گیاهان طبی، ماساژ و یوگا برای درمان بیماران استفاده می‌شود.)

 • سکسکه
 • فشار
 • ضعف
 • خیس شدن تخت و تکرر ادرار
 • بوی بد دهان
 • اثرات خماری
 • درد دندان درآوردن در نوزادان بالای 1 سال
 • اگزما و درماتیت
 • سوختگی ، بریدگی و زخم شدن
 • سرفه و آسم
 • اختلالات خواب
 • مشکلات بینایی
 • زخم معده
 • اسهال و اسهال خونی
 • استفراغ
 • فشار خون بالا
 • چاقی
 • زردی
 • آرتروز

آزمایشات بالینی بسیاری از این موارد را تأیید نکرده است. با این حال، یک بررسی دیگر در سال 2017 با اشاره به خواص ضد باکتریایی، ضد ویروسی، ضد التهابی و آنتی اکسیدانی عسل، عسل را به عنوان درمانی برای انواع بیماری های پوستی توصیه کرد.

زنبور عسل و اکوسیستم

زنبور عسل و اکوسیستم

قرن هاست که عسل یکی از پایه های اصلی داروهای در سراسر جهان بوده است. به عنوان مثال، پزشکان طب سنتی آیورودا، عسل را در درمان زخم ها و عدم تعادل های مختلف بدن موثر دانستند.

تولید عسل می تواند اثر زیست محیطی منفی داشته باشد. مطالعات نشان می دهد که زنبورداری می تواند جمعیت زیادی از زنبورهای عسل را به مناطقی که بومی نیستند وارد کند و این می تواند گرده افشانی توسط گونه های بومی زنبورعسل را سرکوب کند. تحقیقات بیشتر تأثیرات منفی بعدی را بر کل اکوسیستم ها، از جمله زندگی گیاهان برجسته می کند.

طبق بررسی سال 2020، اقدامات زنبورداری صنعتی همچنین ممکن است باعث تجزیه کلنی ها و کاهش کلی جمعیت زنبورهای عسل شود. مطالعه دیگری که در همان سال منتشر شد، تأکید می کند که افزایش کل جمعیت زنبورها برای توسعه پایدار حیاتی است.

زنبور عسل غربی بومی ایالات متحده نیست، همراه با استعمارگران در قرن هفدهم وارد این کشور شد. زنبورهای عسل می توانند تهدیدی برای تقریباً 4000 گونه بومی زنبور عسل در کشور باشند. به همین دلیل، در بسیاری از مناطق حفاظت شده زنبورهای عسل استفاده نمی شوند.

میزان مصرف عسل

میزان مصرف عسل

یک قاشق غذاخوری عسل حاوی 64 کالری، 17.2 گرم شکر و فاقد فیبر ، چربی و پروتئین است. عسل دارای pH 3.9 و کمی اسیدی است و تحقیقات نشان می دهد این اسیدیته می تواند از رشد باکتری جلوگیری کند.

شایان ذکر است که خصوصیات فیزیکی دقیق عسل به فلور (گیاهان) مورد استفاده در ساخت آن بستگی دارد. عسل های بدون تاریخ انقضا در محفظه های بدون هوا نگهداری می شود.

شیرینی عسل می تواند آن را به جایگزینی ایده آل برای شکر تبدیل کند و تحقیقات نشان می دهد که استفاده از عسل به جای افزودن شکر برای افراد دیابتی مفید تر است.

توجه به این نکته ضروری است که عسل به عنوان یک قند اضافی است. داشتن رژیم غذایی حاوی قند های اضافه شده می تواند منجر به افزایش وزن بدن شود، که خطرات فشار خون و دیابت را به همراه دارد.

خطرات عسل

عسل نوعی قند است، بنابراین مصرف آن نباید زیاد باشد. انجمن قلب آمریکا (AHA) توصیه می کند که زنان بیش از 100 کالری در روز از قندهای اضافه و مردان بیش از 150 کالری در روز از این منبع دریافت نکنند. این مقدار برای زنان حدود 6 قاشق چای خوری و برای آقایان 9 قاشق چای خوری است.

خطر دیگر بوتولیسم (botulism) است. طبق تحقیقات، باکتری های عامل این بیماری جدی می توانند عسل را آلوده کنند و تقریباً 20٪ موارد بوتولیسم نوزادان در ایالات متحده از عسل خام ناشی می شود.

خرید عسل

 

نتیجه گیری

پزشکان در سراسر جهان بیش از 5000 سال از عسل به عنوان درمان استفاده کرده اند. برخی تحقیقات بالینی نشان می دهد که عسل می تواند به بهبود زخم ها و سوختگی ها، مبارزه با عفونت ها و کاهش علائم سرماخوردگی و آنفولانزا کمک کند.

یک فرد می تواند از مصرف عسل به عنوان جایگزین قند، به میزان متعادل بهره مند شود. مهم است که بخاطر داشته باشید که الگوهای غذایی سالم در پیشگیری از بیماری و حمایت از بهزیستی، کلیدی هستند. در حالی که غذاهای منفرد می توانند تأثیرات خاصی داشته باشند، تمرکز بر مصرف یک رژیم متنوع و متعادل مهم است.

 

منبع: medicalnewstoday

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا