تغذیه

خواص عناب ؛ 4 خاصیت شگفت انگیز آن + عوارض عناب

عناب (Jujube) که به عنوان خرما قرمز یا خرما چینی نیز شناخته می شود، بومی جنوب آسیا است اما در سراسر جهان محبوب شده است. در درمان های خانگی، عناب به طور گسترده ای برای بهبود خواب و کاهش اضطراب استفاده می شوند. از خواص عناب می توان به دارا بودن آنتی اکسیدان آن اشاره کرد. که از ایجاد چندین بیماری از جمله دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و برخی سرطان ها جلوگیری می کند.

در این مقاله هر آنچه در مورد عناب باید بدانید از جمله تغذیه، خواص و کاربردهای آن برای شما بیان می شود.

عناب

عناب کالری کمی دارد اما سرشار از فیبر، ویتامین ها و مواد معدنی است.

100 گرم عناب، منابع زیر را برای بدن تامین می کند:

پروتئین 1 گرم
چربی 0 گرم
کربوهیدرات 20 گرم
فیبر 10 گرم
پتاسیم %5

عناب ها به دلیل محتوای فیبر زیاد و کالری کم، یک میان وعده عالی و سالم است.

عناب حاوی مقادیر کمی از چندین ویتامین و مواد معدنی، به ویژه سرشار از ویتامین C، یک ویتامین مهم با خاصیت آنتی اکسیدانی و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است.

همچنین حاوی مقدار خوبی از پتاسیم است که در کنترل عضلات و تعادل الکترولیت ها نقش حیاتی دارد.

علاوه بر این، عناب حاوی کربوهیدرات به شکل قندهای طبیعی هستند که انرژی بدن شما را تأمین می کند.

با این حال عناب خشک که معمولاً در بسیاری از نقاط دنیا بیشتر مورد مصرف قرار می گیرد، قند و کالری آن بسیار بالاتر از میوه تازه است.

در طی خشک شدن، قندهای موجود در آن غلیظ می شود.

میوه های عناب کالری کمی و فیبر زیادی دارند. آنها همچنین چندین ویتامین و مواد معدنی از جمله ویتامین C و پتاسیم را ارائه می دهند.

خواص عناب

خواص عناب

میوه های عناب مدت هاست که به عنوان جایگزین دارو برای درمان بیماری هایی مانند بی خوابی و اضطراب استفاده می شود.

مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که این میوه فواید چشمگیری برای سلامتی برای سیستم عصبی، ایمنی و هضم بدن شما ایجاد می کند.

1. آنتی اکسیدان

آنتی اکسیدان در عناب

میوه های عناب سرشار از چندین ترکیب آنتی اکسیدان است، در درجه اول فلاونوئیدها (flavonoids)، پلی ساکاریدها (polysaccharides) و اسیدهای تری ترپنیک (triterpenic acids).همچنین حاوی مقادیر زیادی ویتامین C هستند که به عنوان یک آنتی اکسیدان نیز عمل می کند.

آنتی اکسیدان ها ترکیباتی هستند که می توانند از آسیب ناشی از رادیکال های آزاد اضافی جلوگیری کنند.

رادیکال آزاد یکی از عوامل اصلی ایجاد چندین بیماری مزمن از جمله دیابت نوع 2، بیماری های قلبی و برخی سرطان ها است.

به دلیل توانایی آنها در مبارزه با رادیکال های آزاد، آنتی اکسیدان ها ممکن است چندین مزیت سلامتی داشته باشند.

یک مطالعه حیوانی نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدانی فلاونوئیدهای عناب به کاهش استرس و التهاب ناشی از آسیب رادیکال های آزاد در کبد کمک می کند.

در حقیقت، بیشترین مزایای میوه عناب به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی آن است.

برای اطلاعات بیشتر درباره آنتی اکسیدان به این مقاله مراجعه کنید.

2. بهبود خواب و عملکرد مغز

خواص عناب و خواب

از عناب به عنوان جایگزین دارو برای بهبود کیفیت خواب و عملکرد مغز استفاده گسترده ای می شود. تحقیقات جدید نشان می دهد آنتی اکسیدان های منحصر به فرد آن مسئول این اثرات می باشد.

مشخص شده است که عصاره میوه و دانه عناب باعث افزایش زمان و کیفیت خواب در موش های صحرایی می شود.

همچنین، این میوه اغلب توسط پزشکان به عنوان جایگزین دارو برای کاهش اضطراب تجویز می شود.

علاوه بر این، مطالعات حیوانی و آزمایشگاهی نشان می دهد که می تواند حافظه را بهبود بخشد و به محافظت از سلول های مغز در برابر آسیب های ترکیبات تخریب کننده اعصاب کمک کند.

تحقیقات در موش ها حتی نشان می دهد که عصاره های دانه عناب ممکن است به درمان زوال عقل ناشی از آلزایمر کمک کند. همانطور که گفته شد، دانه ها معمولاً خورده نمی شوند.

3. تقویت ایمنی و مقابله با سرطان

سرطان و عناب

عناب ایمنی بدن را افزایش داده و با رشد سلول های سرطانی مقابله می کند.

یک آزمایش نشان داد که پلی ساکاریدهای عناب، که قندهای طبیعی با خاصیت آنتی اکسیدانی هستند، ممکن است باعث جلوگیری از رادیکال های آزاد، خنثی سازی سلول های مضر و کاهش التهاب شوند.

کاهش سطح التهاب و رادیکال های آزاد می تواند به پیشگیری از بیماری های مزمن ، مانند دیابت نوع 2 کمک کند

یک پژوهش دیگر نشان داد که لیگنین عناب، نوعی فیبر با خواص آنتی اکسیدانی، باعث تولید سلولهای ایمنی می شود و سرعت خنثی سازی ترکیبات مضر توسط این سلول ها را افزایش می دهد.

در یک مطالعه بر روی موش ها، عصاره عناب باعث افزایش سلولهای ایمنی بدن به نام سلولهای کشنده طبیعی (natural killer cells) می شود که می تواند سلولهای مضر مهاجم را از بین ببرد.

میوه عناب همچنین سرشار از ویتامین C است که دارای خواص ضد سرطانی قدرتمند است.

یک مطالعه دیگر بر روی موش ها نشان داد که تزریق ویتامین C با دوز بالا سلولهای سرطانی تیروئید را از بین می برد.

بعلاوه، در این مطالعات مشخص شده عصاره عناب چندین نوع سلول سرطانی را از بین می برد، از جمله سرطان تخمدان، دهانه رحم، پستان، کبد، روده بزرگ و سلولهای سرطانی پوست.

محققان معتقدند که این مزایا در درجه اول نتیجه ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در میوه است. هنوز هم بیشتر این مطالعات روی حیوانات انجام شده است، بنابراین قبل از نتیجه گیری قاطع، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

4. بهبود هضم غذا

عناب بهبود هضم غذا

فیبر بالای عناب به بهبود هضم غذا کمک می کند. حدود 50٪ از کربوهیدرات موجود در میوه از فیبر حاصل می شود که به دلیل اثرات هضم مفید شناخته می شود

این ماده غذایی به نرم شدن و حجم مدفوع کمک می کند. در نتیجه، سرعت حرکت غذا از طریق دستگاه گوارش شما را افزایش می دهد و یبوست را کاهش می دهد.

علاوه بر این، عصاره عناب ممکن است به تقویت پوشش معده و روده کمک کند، خطر آسیب به زخم، باکتری های مضر را که ممکن است در روده قرار دارند کاهش دهد.

در یک پژوهش، عصاره های پلی ساکارید عناب تقویت کننده روده موشهای صحرایی مبتلا به کولیت است که علائم هضم آنها را بهبود می بخشد.

در آخر، فیبر موجود در عناب ممکن است به عنوان غذایی برای باکتری های مفید روده شما نقش داشته و به آنها اجازه رشد و پیشی گرفتن از باکتری های مضر را دهد.

عناب غنی از آنتی اکسیدان است. پژوهش های حیوانی نشان داده است که عصاره های میوه عملکرد مغز، ایمنی و هضم را بهبود می بخشد. با این حال، تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است.

عوارض عناب

برای اکثر مردم خوردن میوه عناب بی خطر است.

با این حال، اگر داروی ضد افسردگی ونلافاکسین (venlafaxine) یا سایر مهارکننده های جذب مجدد سروتونین-نوراپی نفرین (SSNRI= serotonin-norepinephrine) استفاده می کنید، باید از خوردن عناب جلوگیری کنید، زیرا ممکن است با این داروها تداخل داشته باشد.

علاوه بر این، یک مطالعه بر روی موش نشان داد که عصاره میوه ممکن است اثرات برخی داروهای تشنج، از جمله فنی توئین (phenytoin)، فنوباربیتون (phenobarbitone) و کاربامازپین (carbamazepine) را تقویت کند.

اگر هر یک از این داروها را مصرف می کنید، ممکن است بخواهید قبل از افزودن میوه عناب به رژیم غذایی، با پزشک خود مشورت کنید.

جمع بندی

میوه های عناب که به آن خرما قرمز یا چینی نیز می گویند، کم کالری و سرشار از فیبر و سایر مواد مغذی است.

با توجه به محتوای آنتی اکسیدانی آن برخی از مزایای مرتبط با سلامتی را دارد، اما تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است. در صورت مصرف ونلافاکسین یا داروهای ضد تشنج باید از مصرف این میوه خودداری کنید.

گرچه عناب های تازه و عناب خشک بسیار مغذی هستند، به خاطر داشته باشید که عناب های خشک شده از قند و کالری بیشتری در هر وعده برخوردار هستند، بنابراین بهتر است در حد کمتری از خوردن آن لذت ببرید.

منبع: healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا