تغذیه

متابولیسم چیست؟ و انواع متابولیسم بدن

متابولیسم (Metabolism) واکنش های شیمیایی در سلول های بدن است که غذا را به انرژی تبدیل می کند. بدن ما برای انجام همه کارها، از فکر تا رشد، به این انرژی نیاز دارد. پروتئین های خاص در بدن واکنش های شیمیایی متابولیسم را کنترل می کنند. هزاران واکنش متابولیک به طور همزمان اتفاق می افتد – همه آنها توسط بدن تنظیم می شوند – سلول های ما را سالم می کنند.

متابولیسم چگونه کار می کند؟

بعد از خوردن غذا، سیستم گوارش از آنزیم هایی استفاده می کند که:

  • پروتئین ها را به اسیدهای آمینه تجزیه می کنند
  • چربی ها را به اسیدهای چرب تبدیل کنید
  • کربوهیدرات ها را به قندهای ساده تبدیل کنید (به عنوان مثال، گلوکز)

بدن در صورت لزوم می تواند از شکر، اسیدهای آمینه و اسیدهای چرب به عنوان منابع انرژی استفاده کند. این ترکیبات به خون جذب می شوند و آنها را به سلول ها منتقل می کند.

بعد از ورود آنها به سلول ها، آنزیم های دیگر برای تسریع یا تنظیم واکنش های شیمیایی مربوط به “متابولیسم” این ترکیبات عمل می کنند. در طی این فرایندها، انرژی حاصل از این ترکیبات می تواند برای استفاده در بدن آزاد شود و یا در بافت های بدن، به ویژه کبد، عضلات و چربی بدن ذخیره شود.

متابولیسم یک عمل متعادل سازی است که شامل دو نوع فعالیت است که همزمان انجام می شوند:

  1. ایجاد بافتهای بدن و ذخیره انرژی (که آنابولیسم نامیده می شود)
  2. از بین بردن بافت های بدن و ذخیره انرژی برای دریافت سوخت بیشتر برای عملکردهای بدن (کاتابولیسم نامیده می شود)

آنابولیسم (anabolism)، یا متابولیسم سازنده، همه در ساخت و ذخیره سازی است. از رشد سلولهای جدید، حفظ بافتهای بدن و ذخیره انرژی برای استفاده در آینده پشتیبانی می کند. در آنابولیسم، مولکولهای کوچک به مولکولهای کربوهیدرات، پروتئین و چربی بزرگتر و پیچیده تری تبدیل می شوند.

کاتابولیسم (Catabolism)، یا متابولیسم مخرب، فرایندی است که انرژی مورد نیاز برای تمام فعالیت های سلول را تولید می کند. سلول ها باعث تجزیه مولکول های بزرگ (بیشتر کربوهیدرات ها و چربی ها) می شوند تا انرژی آزاد کنند. این سوخت برای آنابولیسم فراهم می کند، بدن را گرم می کند و باعث انقباض عضلات و حرکت بدن می شود.

با تجزیه مواد شیمیایی پیچیده به مواد ساده تر، بدن مواد زائد را از طریق پوست، کلیه ها، ریه ها و روده ها آزاد می کند.

چه چیزی متابولیسم را کنترل می کند؟

چندین هورمون از سیستم غدد درون ریز به کنترل میزان و جهت متابولیسم کمک می کنند. تیروکسین (Thyroxine)، هورمونی که توسط غده تیروئید ساخته و آزاد می شود، نقشی اساسی در تعیین سرعت یا کندی واکنش های شیمیایی متابولیسم در بدن فرد دارد.

غده دیگری به نام لوزالمعده (pancreas)، هورمونهایی ترشح می کند، تا با تعیین اینکه آیا آنابولیک است (anabolic) یا کاتابولیک (catabolic) فعالیت اصلی متابولیک بدن در هر زمان مشخص شود. به عنوان مثال، فعالیت آنابولیک معمولاً بعد از خوردن یک وعده غذایی اتفاق می افتد. به این دلیل که خوردن باعث افزایش سطح گلوکز در خون می شود و لوزالمعده این سطح گلوکز را افزایش داده و هورمون انسولین را آزاد می کند که با آن به سلولها نشان می دهد فعالیت آنابولیک آنها باید افزایش یابد.

متابولیسم یک فرآیند شیمیایی پیچیده است. بنابراین تعجب آور نیست که بسیاری از مردم به ساده ترین مفهوم آن فکر می کنند: به عنوان چیزی که بر وزن بدن ما تاثیر می گذارد. این همان جایی است که کالری وارد بدن می شود. کالری واحدی است که میزان انرژی یک غذای خاص را برای بدن تأمین می کند. یک شکلات دارای کالری بیشتری نسبت به یک سیب است، بنابراین انرژی بیشتری را برای بدن فراهم می کند . و گاهی اوقات این می تواند چیز خوبی باشد. درست همانطور که اتومبیل بنزین را در مخزن بنزین ذخیره می کند تا زمانی که برای سوخت رسانی مورد نیاز باشد، بدن کالری ها را ذخیره می کند. اگر مخزن بنزین اتومبیل را بیش از حد پر کنید، بنزین اضافه روی زمین می ریزد. به همین ترتیب، اگر فردی کالری زیادی بخورد، به شکل چربی اضافی بدن ذخیره می شود.

تعداد کالری که فرد در روز می سوزاند تحت تأثیر میزان فعالیت آن شخص، میزان چربی و عضله در بدن وی و میزان متابولیسم پایه (BMR) فرد است. BMR معیاری برای میزان “سوزاندن” بدن فرد به صورت کالری و در حالت استراحت است.

BMR می تواند در تمایل فرد به افزایش وزن نقش داشته باشد. به عنوان مثال ، فردی با BMR پایین (که در نتیجه هنگام سکون یا خوابیدن کالری کمتری می سوزاند) با گذشت زمان تمایل به افزایش چربی بیشتری نسبت به یک فرد مشابه با BMR متوسط ​​دارد که به همان مقدار غذا می خورد و دریافت و به همان میزان ورزش می کند.

BMR می تواند تحت تأثیر ژن های فرد و برخی از مشکلات سلامتی قرار گیرد. همچنین تحت تأثیر ترکیب بدن قرار دارد افرادی که عضلات بیشتری دارند و چربی کمتری دارند به طور کلی BMR بالاتر دارند. اما افراد می توانند BMR خود را به روش های خاصی تغییر دهند. به عنوان مثال، شخصی که بیشتر ورزش می کند نه تنها کالری بیشتری می سوزاند، بلکه از نظر جسمی تناسب اندام بیشتری پیدا می کند و این باعث افزایش BMR وی می شود.

کربوهیدرات در متابولیسم

کربوهیدرات در متابولیسم

غذاها کربوهیدرات ها را به سه شکل نشاسته ، شکر و سلولز (فیبر) تأمین می کنند. نشاسته و قندها منابع اصلی و اساسی انرژی را برای انسان تشکیل می دهند. فیبرها به طور عمده در رژیم غذایی نقش دارند.

بافتهای بدن برای کلیه فعالیتها به گلوکز بستگی دارد. کربوهیدرات ها و قندها با هضم یا متابولیسم گلوکز تولید می کنند.

واکنش کلی برای احتراق گلوکز به شرح زیر است:

C6H12O6 + 6 O2 —–> 6 CO2 + 6 H2O + energy

بیشتر مردم حدود نیمی از رژیم خود را به عنوان کربوهیدرات مصرف می کنند. این از غذاهایی مانند برنج، گندم، نان، سیب زمینی و ماکارونی حاصل می شود.

سوالات متداول متابولیسم

معنی متابولیسم چیست؟

متابولیسم اصطلاحی است که برای توصیف تمام واکنشهای شیمیایی مربوط به حفظ وضعیت زنده سلولها و ارگانیسم استفاده می شود. متابولیسم را می توان به راحتی به دو دسته تقسیم کرد:

  • کاتابولیسم – تجزیه مولکول ها برای به دست آوردن انرژی
  • آنابولیسم – سنتز تمام ترکیبات مورد نیاز سلول ها

آیا داشتن متابولیسم بالا خوب است؟

کلمه متابولیسم اغلب با میزان متابولیسم یا تعداد کالری که می سوزانید به جای یکدیگر استفاده می شود. هرچه بالاتر باشد، کالری بیشتری می سوزانید و کاهش وزن را در پی دارد. داشتن متابولیسم بالا همچنین می تواند به شما انرژی دهد و احساس بهتری داشته باشید.

روند متابولیسم چیست؟

متابولیسم شما شامل دو فرآیند کاتابولیسم و آنابولیسم است که با دقت تنظیم می شوند تا در تعادل باقی بمانند: کاتابولیسم فرآیند تجزیه مواد غذایی به اشکال ساده تر، آزاد کردن انرژی است. آنابولیسم فرآیند استفاده از این انرژی برای رشد و ترمیم سلول های بدن است.

مثال برای متابولیسم

نمونه ای از واکنش متابولیکی، واکنشی است که هنگام خوردن یک قاشق قند در فرد اتفاق می افتد. پس از ورود به بدن، مولکول های قند با آزاد شدن انرژی به مولکول های ساده تری تجزیه می شوند. این انرژی سپس توسط بدن برای اهداف مختلفی مانند گرم نگه داشتن بدن و ساختن مولکول های جدید در بدن مورد استفاده قرار می گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا