علوم پایه

پارابن چیست؟ و محصولات پارابن فری یا فاقد پارابن یعنی چه؟

پارابن ها گروهی از مواد نگهدارنده هستند که در لوازم آرایشی، محصولات بهداشت شخصی، محصولات غذایی و دارویی استفاده می شوند. آنها در جلوگیری از رشد قارچ ها، باکتری ها و مخمرها که می توانند باعث خراب شدن محصولات شوند، بسیار موثر هستند. بنابراین، پارابن به طور مستقیم به کیفیت محصولات با افزایش عمر مفید آنها کمک می کند و آنها را برای خانواده هایی که از آنها استفاده می کنند ایمن می کنند.

پارابن

پارابن ها (Paraben) دسته ای از نگهدارنده های شیمیایی هستند که از دهه 1920 در محصولات زیبایی استفاده می شوند. صنعت زیبایی مدت‌هاست که برای افزایش ماندگاری محصولاتی مانند:

اما در دهه گذشته، عوارض جانبی قرار گرفتن طولانی مدت در معرض پارابن ها باعث نگرانی شده است. در حالی که تقریباً همه محصولات زیبایی از نوعی مواد نگهدارنده برای ماندگاری بیشتر محصولات خود استفاده می کنند، استفاده از لوازم آرایشی بدون پارابن ممکن است ایمن تر باشد.

منظور از عبارت “بدون پارابن (paraben-free)” این است که مصرف کنندگان بدانند که این مواد شیمیایی مضر بخشی از فرمول محصول نیست.

این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که چرا استفاده از محصولات بدون پارابن ممکن است بهتر باشد و به شما کمک می‌کند تا محصولاتی را پیدا کنید که دارای نگهدارنده‌ های پارابن هستند.

چرا مضر هستند؟

پارابن ها می توانند هورمون استروژن انسانی را تقلید کنند. این بدان معنی است که آنها ممکن است با تعادل هورمونی بدن شما، بدون توجه به جنسیت شما، تداخل داشته باشند.

نشان داده شده است که فعالیت استروژنی پارابن ها با روشی که هورمون های بدن شما را تنظیم می کنند، تداخل دارد. این موضوع جای نگرانی دارد زیرا می‌تواند به این معنی باشد که پارابن‌ها بر فعالیت‌ های تولید مثلی مانند بارداری و قاعدگی تأثیر می‌گذارند.

تحقیقات همچنین نشان داده است که پارابن ها می توانند به راحتی از طریق پوست شما جذب شوند و استفاده روزانه از محصولات زیبایی حاوی پارابن می تواند باعث تجمع آنها در بدن شما شود. قرار گرفتن مداوم در معرض پارابن ها ممکن است در رشد سلول های سرطان سینه در زنان نقش داشته باشد. تأثیر زیست محیطی نیز دارد.

برخی افراد نسبت به پارابن ها واکنش آلرژیک دارند. این واکنش می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • قرمزی
  • تحریک
  • خارش پوست
  • پوسته پوسته شدن
  • کهیر

سازمان غذا و دارو (FDA) در حال حاضر مقرراتی در مورد پارابن ندارد. لوازم آرایشی قبل از عرضه به بازار نیازی به آزمایش یا تایید FDA ندارند و مواد نگهدارنده (از جمله پارابن ها) هیچ تفاوتی با سایر مواد موجود در فرمول های آرایشی ندارند.

چه نوع محصولاتی حاوی پارابن هستند؟

محصولات حاوی پارابن

پارابن ها معمولا در بسیاری از انواع محصولات زیبایی یافت می شوند، از جمله:

در برچسب محصول بدنبال چی باشید؟

اگر محصولی فاقد پارابن باشد، معمولاً برچسب “فاقد پارابن (paraben-free)” یا “0% پارابن” را به عنوان بخشی از بسته بندی آن نشان می دهد.

اگر مطمئن نیستید که محصولی فاقد پارابن است، می توانید به لیست مواد موجود در پشت کالا نگاه کنید. متیل پارابن (Methylparaben)، پروپیل پارابن (propylparaben) و بوتیل پارابن (butylparaben ) سه مورد از رایج ترین ترکیبات پارابن هستند.

ایزوپروپیل پارابن (Isopropylparaben) و ایزوبوتیل پارابن (isobutylparaben) نیز نشان دهنده وجود پارابن است. کلمه “پارهیدروکسی بنزوات (parahydroxybenzoate)” مترادف پارابن است.

آیا پارابن باعث سرطان می شود؟

پارابن باعث سرطان

تعدادی از مقالات و شایعات اینترنتی در طول سال ها ارتباط بین برخی پارابن ها و سرطان را گزارش کرده اند. در این گزارش ها اشاره شده است که پارابن ها می توانند با عمل کردن مانند استروژن، هورمون جنسی زنانه، از طریق فرآیندی به نام اختلال غدد درون ریز، باعث سرطان شوند. برخی از این مطالعات اثر بسیار ضعیف استروژنی یا مختل کننده غدد درون ریز پارابن ها را نشان می دهد.

با این حال، این مطالعات، که بر روی حیوانات انجام شده است، تنها زمانی مشاهده می‌شوند که مقادیر بسیار بالایی پارابن در آنها مصرف شود – بسیار بیشتر از آن چیزی که در شرایط واقعی استفاده یا استفاده مکرر در معرض آن قرار گیرد. این مطالعات تا حد زیادی توسط جامعه علمی بی اعتبار شده است. دانشمندانی که اثرات محصولات را بر روی جمعیت مطالعه می کنند، هیچ ارتباط مستقیمی بین محصولات آرایشی و بهداشتی و سرطان پیدا نکرده اند.

بسیاری از مواد موجود در گیاهانی که به عنوان غذا استفاده می شوند نیز اثر استروژنی دارند. این مواد به طور طبیعی فیتواستروژن (phytoestrogens) نامیده می شوند و در سویا و سایر میوه ها و سبزیجات وجود دارند.

برخی از این فیتواستروژن ها، هنگامی که به روشی مشابه پارابن ها مورد آزمایش قرار می گیرند، نتایج مشابهی شبیه استروژن به دست می دهند. با این حال، نشان داده شده است که پارابن ها 10000 برابر ضعیف تر از قوی ترین فیتواستروژن ها و 100000 برابر کمتر از استرادیول (estradiol) هستند، استروژنی که به طور طبیعی توسط بدن تولید می شود. اکثر دانشمندان موافق هستند که استفاده از پارابن ها در محصولات آرایشی و بهداشتی و مراقبت شخصی هیچ اثر مختل کننده غدد درون ریز ندارد زیرا عملکرد آنها، در صورت وجود، بسیار ضعیف است.

غذاهای حاوی پارابن کدامند؟

محصولات غذایی معمولی که حاوی پارابن برای نگهداری هستند، شامل سس، دسر، نوشابه، مربا، ترشیجات، محصولات لبنی منجمد، سبزیجات فرآوری شده و شربت های طعم دهنده هستند. برخی از میوه ها مانند زغال اخته حاوی پارابن به عنوان یک ماده نگهدارنده طبیعی هستند.

نتیجه گیری

پارابن ها ممکن است تاثیر منفی بر سلامت شما داشته باشند، به خصوص اگر به طور منظم از طریق روتین زیبایی روزانه خود با آنها در تماس باشید. در حال حاضر هیچ مقررات FDA وجود ندارد که تعداد پارابن های موجود در محصولات زیبایی و لوازم آرایشی شما را محدود کند.

اگر در مورد تاثیر پارابن نگران هستید، مجموعه وسیعی از برندهای زیبایی بدون پارابن و فرمول های آرایشی بدون پارابن وجود دارد که می تواند قرار گرفتن در معرض پارابن شما را کاهش دهد.

 

منبع: healthline

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا