تغذیه

خواص انار + همه چیز درباره انار که باید بدانید!

انار (Pomegranate) برای فشار خون بالا، عملکرد ورزشی، بیماری های قلبی، دیابت و بسیاری از موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. از قسمتهای مختلف درخت و میوه انار برای تهیه دارو نیز استفاده می شود. هزاران سال است که از انار استفاده می شود. و در اساطیر و نوشته های یونانی، عبری، بودایی، اسلامی و مسیحی از آن یاد شده است. با توجه به مدارکی مربوط به حدود 1500 سال قبل از میلاد مسیح از آن به عنوان درمانی برای کرم نواری (tapeworm) و انگل های دیگر استفاده شده است.

در بسیاری از فرهنگ ها از انار به عنوان دارو استفاده می شود. انار بومی ایران است. انار در مدیترانه، مناطقی از آمریکا، افغانستان، روسیه، هند، چین و ژاپن کشت می شود. آب انار حاوی بیش از 100 ماده شیمیایی (phytochemicals) است. امروزه آب انار بخاطر بسیاری از فواید سلامتی در حال بررسی است. و ممکن است به پیشگیری از سرطان، حمایت از سیستم ایمنی و باروری کمک کند.

12 خواص انار

خواص انار

1. انار دارای مواد مغذی مهم

انار یا Punica granatum درختچه ای است که میوه ای قرمز تولید می کند. پوست انار ضخیم و غیرقابل خوردن است، اما صدها دانه خوراکی درون آن وجود دارد. هر بذر توسط پوششی دانه ای قرمز، آبدار و شیرین احاطه شده است که به آریل (aril) معروف است.

انارها دارای مشخصات مغذی چشمگیری هستند – یک فنجان آریل (174 گرم) حاوی:

فیبر 7 گرم
پروتئین 3 گرم
ویتامین C 30٪ از RDI
ویتامین K 36٪ از RDI
فولات 16٪ از RDI
پتاسیم 12٪ از RDI

گل انار نیز بسیار شیرین است، با یک فنجان حاوی 24 گرم قند و 144 کالری.

با این حال، انارها واقعاً از نظر ترکیبات گیاهی قدرتمندی که برخی از آنها دارای خواص دارویی قوی هستند.

2. انارها حاوی دو ترکیب گیاهی با خواص دارویی قوی هستند

انار حاوی دو ماده منحصر به فرد است که بیشتر فواید سلامتی آنها را بر عهده دارد.

پونیکالاژین ها

پونیکالاژین ها (Punicalagins) آنتی اکسیدان هایی بسیار قوی هستند که در آب انار و پوست آن یافت می شود. آنها آنقدر قدرتمند هستند که مشخص شده آب انار سه برابر فعالیت آنتی اکسیدانی چای سبز دارد. عصاره و پودر انار به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و پونیکالاژین معمولاً از پوست تهیه می شود.

پونیسیک اسید

پونیسیک اسید (Punicic Acid)، که در روغن دانه انار یافت می شود، اسید چرب اصلی موجود در آریل (aril) است. که نوعی اسید لینولئیک (linoleic acid) با اثرات بیولوژیکی قوی است.

انارها حاوی پونیکالاژین ها و پونیک اسید هستند، مواد منحصر به فردی که بیشتر فواید سلامتی بر عهده آنهاست.

3. انار اثرات ضد التهابی چشمگیری دارد

التهاب مزمن (Chronic inflammation) یکی از عوامل اصلی بسیاری از بیماری های جدی است. که شامل بیماری های قلبی، سرطان، دیابت نوع 2، بیماری آلزایمر و حتی چاقی است.

انار دارای خواص ضد التهابی قوی است که تا حد زیادی توسط خواص آنتی اکسیدانی پونیکالاژین ها می باشد. مطالعات نشان داده است که آنها می توانند فعالیت التهابی را در دستگاه گوارش و همچنین در سرطان پستان و سلول های سرطانی روده بزرگ کاهش دهند.

یک مطالعه 12 هفته ای در افراد دیابتی نشان داد که 1 فنجان (250 میلی لیتر) آب انار در روز نشانگرهای التهابی CRP و اینترلوکین-6 (interleukin-6) را به ترتیب 32٪ و 30٪ کاهش می دهد.

اگر شما علاقه مند به کاهش التهاب در بدن خود هستید، انار میوه عالی برای رژیم غذایی شما است.

مشخص شده است که پونیکالاژین های موجود در آب انار باعث کاهش التهاب، که یکی از عوامل اصلی بسیاری از بیماری های جدی از جمله سرطان و دیابت می باشد.

4. انار می تواند به مبارزه با سرطان پروستات کمک کند

سرطان پروستات (Prostate cancer) نوع متداول سرطان در مردان است.

پژوهش های آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره انار ممکن است تولید مثل سلولهای سرطانی را کُند کند و حتی باعث بروز آپوپتوز (apoptosis) یا مرگ سلولی در سلولهای سرطانی شود.

آنتی ژن اختصاصی پروستات (PSA) نشانگر خون برای سرطان پروستات است. مردانی که سطح PSA آنها در مدت زمان کوتاهی دو برابر می شود، در معرض خطر مرگ ناشی از سرطان پروستات هستند.

جالب توجه است، یک مطالعه انسانی نشان داد که نوشیدن 237 میلی لیتر آب انار در روز باعث افزایش دو برابری PSA از 15 ماه به 54 ماه می شود – که یک افزایش چشمگیر است.

شواهد اولیه نشان می دهد که آب انار می تواند برای مردان مبتلا به سرطان پروستات مفید باشد، به طور بالقوه از رشد سرطان جلوگیری می کند و خطر مرگ را کاهش می دهد.

5. انار می تواند در برابر سرطان پستان مفید باشد

انار , سرطان پستان

سرطان پستان (Breast cancer) یکی از رایج ترین انواع سرطان در زنان است. عصاره انار ممکن است از تولید مثل سلولهای سرطانی پستان جلوگیری کند – حتی برخی از آنها را از بین می برد.

با این حال، شواهد در حال حاضر به مطالعات آزمایشگاهی محدود شده است. قبل از ادعا، تحقیقات بیشتری لازم است.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره انار می تواند به مقابله با سلول های سرطانی پستان کمک کند، اما مطالعات انسانی لازم است.

6. انار فشار خون را کاهش می دهد

فشار خون بالا (hypertension) یکی از عوامل اصلی حملات قلبی و مغزی است. در یک مطالعه، افراد مبتلا به فشار خون بالا پس از مصرف روزانه 150 میلی لیتر آب انار به مدت دو هفته، کاهش قابل توجهی در فشار خون داشتند.

مطالعات دیگر اثرات مشابهی پیدا کرده اند، به ویژه برای فشار خون سیستولیک، که بیشترین میزان فشار خون است.

مشخص شده است که مصرف منظم آب انار در کمتر از دو هفته باعث کاهش فشار خون می شود.

7. انار می تواند به مبارزه با آرتروز و دردهای مفصلی کمک کند

آرتروز یک مشکل شایع در کشورهای غربی است. انواع مختلفی وجود دارد، اما بیشتر آنها نوعی التهاب در مفاصل را شامل می شوند. با توجه به اینکه ترکیبات گیاهی انار اثرات ضد التهابی دارند، منطقی است که می توانند به درمان آرتروز کمک کنند.

جالب توجه است، مطالعات آزمایشگاهی نشان می دهد که عصاره انار می تواند آنزیم هایی را که به عنوان آسیب رساننده به مفاصل در افراد مبتلا به آرتروز شناخته می شوند، مسدود کند.

همچنین نشان داده شده است که این عصاره باعث تسکین آرتروز در موش می شود، اما شواهد حاصل از تحقیقات مبتنی بر انسان تاکنون بسیار محدود است.

مطالعات روی حیوانات و سلولهای جدا شده نشان می دهد که عصاره انار ممکن است در برابر چندین نوع آرتروز مفید باشد، اما تحقیقات انسانی لازم است.

8. آب انار خطر بیماری قلبی را کاهش می دهد

در حال حاضر بیماری قلبی شایع ترین علت مرگ زودرس در جهان است. که یک بیماری پیچیده است که توسط عوامل مختلفی هدایت می شود. پونیک اسید، اسید چرب اصلی در انار، ممکن است به محافظت در برابر چندین مرحله از روند بیماری قلبی کمک کند.

یک مطالعه 4 هفته ای روی 51 نفر با سطح تری گلیسیرید بالا نشان داد که 800 میلی گرم روغن هسته انار در روز به طور قابل توجهی تری گلیسیرید را کاهش می دهد و نسبت تری گلیسیرید-HDL را بهبود می بخشد.

مطالعه دیگری اثر آب انار را در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و کلسترول بالا بررسی کرد. آنها کاهش قابل توجهی در کلسترول بد “LDL ” و همچنین سایر پیشرفت ها را مشاهده کردند.

همچنین مشخص شده آب انار در مطالعات حیوانی و انسانی برای محافظت از ذرات کلسترول LDL در برابر اکسیداسیون، یکی از مراحل اصلی در مسیر بیماری های قلبی است.

سرانجام، در یک پژوهش نتیجه گرفته شد که آب انار باعث کاهش فشار خون بالا می شود، که یک عامل اصلی خطر برای بیماری های قلبی است. (منبع)

چندین مطالعه انسانی نشان داده است که انار می تواند در برابر بیماری های قلبی فوایدی داشته باشد. میزان کلسترول شما را بهبود می بخشد و از کلسترول LDL در برابر آسیب اکسیداتیو محافظت می کند.

9. آب انار به درمان اختلال نعوظ کمک می کند

آسیب اکسیداتیو می تواند جریان خون را در تمام مناطق بدن از جمله بافت نعوظ مختل کند. نشان داده شده است که آب انار به افزایش جریان خون و پاسخ نعوظ در خرگوش کمک می کند.

در مطالعه ای بر روی 53 مرد مبتلا به اختلال نعوظ، به نظر می رسید انار فوایدی دارد – اما از نظر آماری معنی دار نبود.

ارتباط آب انار با کاهش علائم اختلال نعوظ وجود دارد، اما تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است.

10. انار می تواند به مبارزه با عفونت های باکتریایی و قارچی کمک کند

ترکیبات گیاهی موجود در انار می تواند به مبارزه با میکروارگانیسم های مضر کمک کند. به عنوان مثال، مشخص شده است که آنها با برخی از انواع باکتریها و همچنین مخمر Candida albicans مبارزه می کنند.

اثرات ضد باکتریایی و ضد قارچی ممکن است در برابر عفونت و التهاب دهان شما نیز محافظت کند. این شامل مواردی مانند التهاب لثه، پریودنتیت و استوماتیت پروتز می باشد.

انار دارای خواص ضد باکتری و ضد ویروسی است که ممکن است در برابر بیماری های شایع لثه و عفونت های مخمری مفید باشد.

11. انار به بهبود حافظه کمک می کند

برخی شواهد نشان می دهد که انار می تواند حافظه را بهبود بخشد. یک مطالعه در بیماران جراحی شده نشان داد که 2 گرم عصاره انار از کمبود حافظه پس از جراحی جلوگیری می کند.

مطالعه دیگری در 28 فرد مسن با شکایت از حافظه نشان داد که 237 میلی لیتر آب انار در روز به طور قابل توجهی نشانگرهای حافظه کلامی و بینایی را بهبود می بخشد.

مطالعات روی موش ها همچنین نشان می دهد که انار می تواند به مبارزه با بیماری آلزایمر کمک کند.

برخی شواهد نشان می دهد که انار ممکن است در بزرگسالان مسن و بعد از جراحی حافظه را بهبود بخشد. علاوه بر این، مطالعات روی موش ها نشان می دهد که ممکن است از آن در برابر بیماری آلزایمر محافظت کند.

12. انار عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد

انار سرشار از نیترات های غذایی است، که نشان داده شده است که باعث بهبود عملکرد ورزش می شود.

یک مطالعه روی 19 ورزشکار که روی تردمیل می دوند نشان داد که یک گرم عصاره انار 30 دقیقه قبل از ورزش جریان خون را به طور قابل توجهی افزایش می دهد، شروع خستگی را به تأخیر می اندازد و کارایی ورزش را افزایش می دهد.

مطالعات بیشتری مورد نیاز است، اما به نظر می رسد که انار – مانند چغندر – ممکن است برای عملکرد بدنی مفید باشد.

انار به عنوان یک منبع غنی از نیترات، با افزایش جریان خون، عملکرد ورزشی را بهبود می بخشد.

جمع بندی

انار یکی از غذاهای سالم کره زمین است که با مواد مغذی و ترکیبات گیاهی قدرتمند همراه است. انار ها دارای مزایای گسترده ای هستند و ممکن است به شما در کاهش خطر ابتلا به بیماری های مختلف جدی از جمله بیماری های قلبی، سرطان، آرتروز و سایر بیماری های التهابی کمک کنند.

علاوه بر این، ممکن است حافظه و عملکرد ورزشی شما را تقویت کند.

اگر می خواهید بسیاری از فوایدی که انار برای سلامتی شما دارد، استفاده کنید، دانه آن را بخورید و یا آب انار بنوشید.

 

منبع: healthline

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا