بیماری ها

تیروئید : علائم، آزمایش و درمان بیماری تیروئید

تیروئید (Thyroid) شما هورمون هایی ایجاد می کند که در بسیاری از سیستم های مختلف بدن نقش دارند. وقتی تیروئید این هورمون های مهم را بسیار زیاد یا خیلی کم ایجاد می کند، به آن بیماری تیروئید می گویند. انواع مختلفی از بیماری تیروئید وجود دارد، از جمله پرکاری تیروئید (hyperthyroidism)، کم کاری تیروئید (hypothyroidism)، تیروئیدیت (thyroiditis) و تیروئیدیت هاشیموتو (Hashimoto’s thyroiditis).

تیروئید چیست؟

غده تیروئید اندام کوچکی است که در قسمت جلوی گردن و در اطراف نای قرار دارد. ظاهری شبیه پروانه دارد، در وسط کوچکتر و دارای دو بال گسترده است که از کنار گلو گسترش می یابد. تیروئید یک غده است. شما غده هایی در سراسر بدن خود دارید، جایی که آنها موادی را ایجاد و آزاد می کنند که به بدن شما کمک می کند کار خاصی انجام دهد. تیروئید هورمونهایی ایجاد می کند که به کنترل بسیاری از عملکردهای حیاتی بدن کمک می کند.

وقتی تیروئید شما به درستی کار نکند، می تواند کل بدن شما را تحت تأثیر قرار دهد. اگر بدن شما بیش از حد هورمون تیروئید تولید کند، می توانید به بیماری پرکاری تیروئید مبتلا شوید. اگر بدن شما هورمون تیروئید بسیار کمی تولید کند، کم کاری تیروئید نامیده می شود. هر دو بیماری جدی هستند و باید توسط دکتر درمان شوند.

تیروئید چه کاری انجام می دهد؟

تیروئید شما وظیفه مهمی در بدن دارد، آزاد کردن و کنترل هورمونهای تیروئید که متابولیسم را کنترل می کنند. متابولیسم فرآیندی است که در آن غذایی که به بدن می برید به انرژی تبدیل می شود. این انرژی در کل بدن شما استفاده می شود تا بسیاری از سیستم های بدن شما به درستی کار کنند. متابولیسم خود را به عنوان یک مولد در نظر بگیرید. این انرژی خام را می گیرد و از آن برای تأمین انرژی چیزهای بزرگتر استفاده می کند.

تیروئید با چند هورمون خاص، متابولیسم شما را کنترل می کند – T4 (تیروکسین، حاوی چهار اتم یدید (iodide) است) و T3 (تری یدوتیرونین، حاوی سه اتم یدید است). این دو هورمون توسط تیروئید ایجاد می شود و به سلول های بدن می گوید که چه مقدار انرژی را باید استفاده کنند. وقتی تیروئید به درستی کار کند، مقدار مناسبی از هورمون ها را حفظ می کند تا متابولیسم بدن شما با سرعت مناسب کار کند. با استفاده از هورمون ها، تیروئید جایگزین هایی ایجاد می کند.

نظارت بر این موارد توسط چیزی به نام غده هیپوفیز (pituitary gland) انجام می شود. غده هیپوفیز که در مرکز جمجمه، و در زیر مغز شما قرار دارد، میزان هورمون های تیروئید در جریان خون شما را کنترل می کند. هنگامی که غده هیپوفیز کمبود هورمون های تیروئید یا سطح بالایی از هورمون ها را در بدن شما احساس کند، مقدار آن را با هورمون خاص خود تنظیم می کند. این هورمون هورمون تحریک کننده تیروئید (TSH) نامیده می شود. TSH به تیروئید ارسال می شود و به تیروئید می گوید که چه کاری باید انجام شود تا بدن به حالت طبیعی برگردد.

بیماری تیروئید چیست؟

بیماری تیروئید

بیماری تیروئید یک اصطلاح عمومی برای یک بیماری است که تیروئید را از تولید مقدار مناسب هورمون باز می دارد. تیروئید شما به طور معمول هورمون هایی ایجاد می کند که عملکرد طبیعی بدن را حفظ می کنند. وقتی تیروئید بیش از حد هورمون تیروئید تولید می کند، بدن شما خیلی سریع از انرژی استفاده می کند. به این حالت پرکاری تیروئید گفته می شود.

استفاده سریع از انرژی چیزی جز خستگی شما را در پی نخواهد داشت – این می تواند ضربان قلب شما را تندتر کند، باعث کاهش وزن بدون تلاش و حتی احساس عصبی شدن شما می شود.

از طرف دیگر، تیروئید می تواند مقدار کمی هورمون تیروئید ایجاد کند. به این کم کاری تیروئید می گویند. وقتی هورمون تیروئید در بدن شما بسیار کم باشد، می تواند احساس خستگی در شما ایجاد کند ممکن است وزن شما افزایش یابد و حتی ممکن است تحمل دمای سرما را نداشته باشید.

این دو اختلال اصلی می توانند در اثر شرایط مختلفی ایجاد شوند. آنها همچنین می توانند از طریق خانواده ها منتقل شوند (ارثی).

چه کسانی به بیماری تیروئید مبتلا می شوند؟

بیماری تیروئید می تواند هر کسی را تحت تأثیر قرار دهد – مردان، زنان ، نوزادان، نوجوانان و افراد مسن. این بیماری می تواند از بدو تولد وجود داشته باشد (به طور معمول کم کاری تیروئید) و با افزایش سن (اغلب بعد از یائسگی در زنان) ایجاد می شود.

بیماری تیروئید بسیار شایع است، حدود 20 میلیون نفر در ایالات متحده مبتلا به نوعی اختلال تیروئید هستند. یک زن حدود پنج تا هشت برابر بیشتر از یک مرد مبتلا به بیماری تیروئید است.

افراد با مشخصات زیر در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری تیروئید می باشند:

 1. سابقه خانوادگی بیماری تیروئید داشته باشید
 2. یک بیماری پزشکی داشته باشید (این موارد می تواند شامل کم خونی، دیابت نوع 1، نارسایی کلیه، لوپوس، آرتریت روماتوئید، سندرم شوگرن و سندرم ترنر باشد).
 3. دارویی مصرف کنید که دارای مقدار زیادی ید (آمیودارون) است.
 4. بیش از 60 سال سن دارند، به خصوص در خانم ها.
 5. در گذشته تحت درمان بیماری تیروئید یا سرطان (تیروئیدکتومی یا پرتودرمانی) بوده اید.

چه عواملی باعث بیماری تیروئید می شود؟

 

دو نوع اصلی بیماری تیروئید کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید است. هر دو بیماری می توانند توسط بیماری های دیگری ایجاد شوند که بر روی عملکرد غده تیروئید تأثیر می گذارد.

کم کاری تیروئید

شرایطی که می تواند باعث کم کاری تیروئید شود عبارتند از:

تیروئیدیت: این حالت التهاب (تورم) غده تیروئید است. تیروئیدیت می تواند میزان هورمون های تیروئید شما را کاهش دهد.

تیروئیدیت هاشیموتو: تیروئیدیت هاشیموتو یک بیماری بدون درد و خودایمن است که در آن سلول های بدن به تیروئید حمله می کنند و به آن آسیب می رسانند. این یک بیماری ارثی است.

تیروئیدیت پس از زایمان: این وضعیت در 5٪ تا 9٪ زنان پس از زایمان رخ می دهد. این معمولاً یک وضعیت موقتی است.

کمبود ید: ید توسط تیروئید برای تولید هورمون استفاده می شود. کمبود ید موضوعی است که چندین میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار می دهد.

غده تیروئید غیرفعال: گاهی اوقات، غده تیروئید از بدو تولد به درستی کار نمی کند. این در حدود 1 از 4000 نوزاد تازه متولد شده است. در صورت عدم درمان، کودک می تواند در آینده از نظر جسمی و روانی دچار مشکل شود. به همه نوزادان آزمایش خون غربالگری در بیمارستان داده می شود تا عملکرد تیروئید آنها بررسی شود.

پرکاری تیروئید

شرایطی که می تواند باعث پرکاری تیروئید شود عبارتند از:

بیماری گریوز ( Graves): در این شرایط ممکن است کل غده تیروئید بیش از حد فعال باشد و بیش از حد هورمون تولید کند. به این مشکل گواتر منتشر سمی (بزرگ شدن غده تیروئید) نیز گفته می شود.

گره ها (Nodules): پرکاری تیروئید می تواند به دلیل وجود گره هایی باشد که بیش از حد در تیروئید فعالیت دارند. به یک گره منفرد، گره تیروئید با عملکرد خودکار سمی گفته می شود، در حالی که به غده ای با چندین گره، گواتر چند ندولی سمی گفته می شود.

تیروئیدیت: این اختلال می تواند دردناک باشد یا به هیچ وجه احساس نشود. در تیروئیدیت، تیروئید هورمون هایی را که در آنجا ذخیره شده اند آزاد می کند. این می تواند برای چند هفته یا چند ماه ادامه داشته باشد.

ید زیاد: وقتی مقدار ید (ماده معدنی که برای ساخت هورمون های تیروئید استفاده می شود) در بدن شما زیاد باشد، تیروئید بیش از مقدار مورد نیاز خود هورمون های تیروئید می سازد. ید زیاد در برخی از داروها (آمیودارون (amiodarone)، داروی قلب) و شربت های سرفه یافت می شود.

در صورت ابتلا به دیابت آیا خطر ابتلا به بیماری تیروئید بیشتر است؟

اگر به دیابت مبتلا هستید، در معرض خطر ابتلا به بیماری تیروئید بیشتری نسبت به افراد بدون دیابت هستید. دیابت نوع 1 یک بیماری خود ایمنی (autoimmune disorder) است. اگر قبلاً یک اختلال خودایمنی داشته باشید، به احتمال زیاد به یک بیماری دیگر مبتلا خواهید شد.

برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، خطر کمتری است، اما هنوز هم وجود دارد. اگر به دیابت نوع 2 مبتلا هستید، احتمال دارد بعداً در زندگی به بیماری تیروئید مبتلا شوید.

آزمایش منظم برای بررسی مشکلات تیروئید توصیه می شود. مبتلایان به دیابت نوع 1 ممکن است بیشتر از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 – بلافاصله پس از تشخیص و سپس هر سال یا بیشتر – آزمایش شوند. در صورت ابتلا به دیابت نوع 2، یک برنامه منظم برای آزمایش وجود ندارد.

اگر مبتلا به دیابت هستید و آزمایش تیروئید مثبت دارید، چند کار وجود دارد که می توانید انجام دهید. این نکات عبارتند از:

 • خواب کافی
 • ورزش منظم
 • مراقب رژیم غذایی خود باشید
 • مصرف تمام دارو ها، طبق دستور دکتر
 • طبق دستورالعمل دکتر، به طور منظم آزمایش شوید.

چه علائم رایجی می تواند در بیماری تیروئید اتفاق بیفتد؟

علائم تیروئید

در صورت ابتلا به بیماری تیروئید، علائم مختلفی وجود دارد که می توانید تجربه کنید. متأسفانه، علائم یک بیماری تیروئید اغلب بسیار شبیه علائم سایر شرایط پزشکی و مراحل زندگی است. پی تشخیص اینکه علائم شما مربوط به مسئله تیروئید است یا چیز دیگری است را دشوار می کند.

در بیشتر موارد، علائم بیماری تیروئید را می توان به دو گروه تقسیم کرد: علائم مربوط به داشتن بیش از حد هورمون تیروئید (پرکاری تیروئید) و علائم مربوط به کم هورمون تیروئید (کم کاری تیروئید).

علائم پرکاری تیروئید

علائم تیروئید پرکار (پرکاری تیروئید) می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • اضطراب، تحریک پذیری و عصبی بودن
 • مشکل خوابیدن دارید
 • کاهش وزن
 • بزرگ شدن غده تیروئید یا گواتر
 • ضعف و لرزش عضلانی
 • تجربه قاعدگی های نامنظم یا توقف چرخه قاعدگی
 • احساس حساسیت نسبت به گرما
 • داشتن مشکلات بینایی یا تحریک چشم

علائم کم کاری تیروئید

علائم تیروئید کم کار (کم کاری تیروئید) می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • احساس خستگی
 • افزایش وزن
 • تجربه فراموشی
 • دوره های قاعدگی مکرر و سنگین
 • موهای خشک و درشت داشتن
 • صدای خشن
 • عدم تحمل درجه حرارت سرد را تجربه می کنید.

آیا مشکلات تیروئید باعث می شود ریزش مو پیدا کنیم؟

ریزش مو علامت بیماری تیروئید، به ویژه کم کاری تیروئید است. اگر شروع به ریزش مو کردید و نگران آن هستید، با دکتر خود صحبت کنید.

آیا عوارض تیروئید می تواند باعث تشنج شود؟

در بیشتر موارد، عوارض تیروئید باعث تشنج نمی شود. با این حال، اگر موارد بسیار شدید کم کاری تیروئید دارید که تشخیص داده نشده یا درمان نشده است، خطر ابتلا به کمبود سدیم افزایش می یابد. و این می تواند منجر به تشنج شود.

تشخیص بیماری تیروئید

تشخیص بیماری تیروئید

گاهی اوقات، تشخیص بیماری تیروئید دشوار است زیرا علائم به راحتی با سایر نشانه های پزشکی اشتباه گرفته می شوند. ممکن است علائم مشابهی را در دوران بارداری یا پیری تجربه کنید و همچنین در هنگام ابتلا به بیماری تیروئید. خوشبختانه آزمایشاتی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا مشخص کند علائم شما به دلیل مشکل تیروئید ایجاد شده است یا خیر. این آزمایشات شامل موارد زیر است:

 • آزمایش خون
 • آزمایشات تصویربرداری
 • تست بدنی (Physical)

آزمایش خون

یکی از قطعی ترین راه ها برای تشخیص مشکل تیروئید آزمایش های خون است. آزمایش خون تیروئید برای اندازه گیری میزان هورمون های تیروئید در خون برای تشخیص عملکرد غده تیروئید استفاده می شود. این آزمایشات با گرفتن خون از ورید بازو انجام می شود. آزمایش خون تیروئید برای بررسی موارد زیر انجام می شود:

 1. پرکاری تیروئید
 2. کم کاری تیروئید

آزمایش خون تیروئید برای تشخیص اختلالات تیروئید مرتبط با پرکاری یا کم کاری تیروئید استفاده می شود. که شامل:

 • تیروئیدیت
 • بیماری گریوز
 • بیماری هاشیموتو
 • گواتر
 • گره تیروئید
 • سرطان تیروئید

آزمایش خون خاصی که برای آزمایش تیروئید شما انجام می شود می تواند شامل موارد زیر باشد:

هورمون محرک تیروئید (TSH) در غده هیپوفیز تولید می شود و تعادل هورمون های تیروئید – از جمله T4 و T3 – را در جریان خون تنظیم می کند. این معمولاً اولین آزمایشی است که ارائه دهنده شما برای بررسی عدم تعادل هورمون تیروئید انجام می دهد. بیشتر اوقات، کمبود هورمون تیروئید (کم کاری تیروئید) با افزایش سطح TSH همراه است، در حالی که تعداد زیاد هورمون تیروئید (پرکاری تیروئید) با سطح TSH پایین همراه است. اگر TSH غیرطبیعی باشد، اندازه گیری هورمونهای تیروئید به طور مستقیم، از جمله تیروکسین (T4) و تری یدوتیرونین (T3) ممکن است برای ارزیابی بیشتر مشکل انجام شود. دامنه TSH طبیعی برای یک بزرگسال: 40/0 – 4/50 میلی آمپر در میلی لیتر در هر لیتر خون است.

T4: آزمایش تیروکسین برای کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید، و برای نظارت بر درمان اختلالات تیروئید استفاده می شود. T4 پایین با کم کاری تیروئید دیده می شود، در حالی که سطح بالای T4 ممکن است نشان دهنده پرکاری تیروئید باشد. محدوده طبیعی T4 برای یک بزرگسال: 5.0 – 11.0 ug / dL (میکروگرم در هر دسی لیتر خون).

FT4: T4 آزاد یا تیروکسین آزاد روشی برای اندازه گیری T4 است که اثر پروتئین هایی را که به طور طبیعی T4 را متصل می کنند از بین می برد و ممکن است از اندازه گیری دقیق جلوگیری کند. محدوده طبیعی FT4 برای یک بزرگسال: 0.9 – 1.7 ng / dL (نانوگرم در هر دسی لیتر خون)

T3: آزمایشات تری یدوتیرونین به تشخیص پرکاری تیروئید یا نشان دادن شدت پرکاری تیروئید کمک می کند. سطح کم T3 در کم کاری تیروئید مشاهده می شود، اما بیشتر اوقات این آزمایش در تشخیص و مدیریت پرکاری تیروئید مفید است، جایی که سطح T3 افزایش می یابد. دامنه T3 نرمال: 100 تا 200 نانوگرم در دسی لیتر (نانوگرم در هر دسی لیتر خون).

FT3: T3 آزاد یا تری یدوتیرونین آزاد روشی برای اندازه گیری T3 است که اثر پروتئین هایی را که به طور طبیعی T3 را متصل می کنند از بین می برد و ممکن است از اندازه گیری دقیق جلوگیری کند. محدوده طبیعی FT3: 2.3 – 4.1 pg / mL (پیکوگرم در هر میلی لیتر خون)

این آزمایشات به تنهایی برای تشخیص بیماری نیستند اما ممکن است دکتر شما را وادار به انجام آزمایشات اضافی برای ارزیابی احتمال اختلال تیروئید کند.

آزمایش خون اضافی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آنتی بادی تیروئید (Thyroid antibodies): این آزمایش به شناسایی انواع مختلف بیماری های خود ایمنی تیروئید کمک می کند. آزمایش های متداول آنتی بادی تیروئید شامل آنتی بادی های میکروزومی (آنتی بادی پراکسیداز تیروئید یا آنتی بادی TPO نیز شناخته می شوند)، آنتی بادی تیروگلوبولین (همچنین به عنوان آنتی بادی TG شناخته می شوند) و آنتی بادی گیرنده تیروئید (شامل ایمونوگلوبولین های تحریک کننده تیروئید [TSI] و ایمونوگلوبولین های انسداد تیروئید [TB]).

کلسیتونین (Calcitonin): از این آزمایش برای تشخیص هایپرپلازی سلول C (C-cell hyperplasia) و سرطان تیروئید مدولار استفاده می شود، که هر دو از اختلالات نادر تیروئید هستند.

تیروگلوبولین (Thyroglobulin): این آزمایش برای تشخیص تیروئیدیت (التهاب تیروئید) و نظارت بر درمان سرطان تیروئید استفاده می شود.

آزمایشات تصویربرداری

در بسیاری از موارد، نگاهی به خود تیروئید می تواند به بسیاری از سوالات پاسخ دهد. دکتر درمانگر شما ممکن است یک آزمایش تصویربرداری به نام اسکن تیروئید انجام دهد. این به دکتر شما اجازه می دهد تا به تیروئید نگاه کند تا اندازه، شکل یا رشد بیشتر (گره) را بررسی کند.

دکتر همچنین می تواند از یک آزمایش تصویربرداری به نام سونوگرافی استفاده کند. ممکن است به سونوگرافی های مربوط به بارداری فکر کنید، اما برای تشخیص بسیاری از مسائل مختلف در بدن شما از سونو استفاده می شود. برخلاف اشعه ایکس، در سونوگرافی از اشعه استفاده نمی شود.

قبل از سونوگرافی به طور معمول نیاز به آمادگی خاصی نیست. در طول سونوگرافی، روی یک میز معاینه بالشتک صاف دراز خواهید کشید و سرتان را روی بالش قرار می دهید تا سرتان به سمت عقب متمایل شود. یک ژل گرم و محلول در آب روی پوست ناحیه مورد بررسی قرار می گیرد. این ژل به پوست شما آسیب نمی رساند و لباس شما را لکه دار نمی کند. سپس دکتر یک پروب را به گردن شما زده و به آرامی آن را به اطراف حرکت می دهد تا تمام قسمتهای تیروئید را ببیند. سونوگرافی به طور معمول حدود 20 تا 30 دقیقه طول می کشد.

معاینه بدنی

روش دیگر برای بررسی سریع تیروئید، معاینه فیزیکی در مطب است. یک آزمایش بسیار ساده و بدون درد است که در آن ارائه دهنده شما گردن شما را برای هر گونه رشد یا بزرگ شدن تیروئید لمس می کند.

بیماری تیروئید چگونه درمان می شود؟

هدف دکتر شما این است که سطح هورمون تیروئید را به حد نرمال برسانید. این کار به روش های مختلفی قابل انجام است و هر روش درمانی به علت بیماری تیروئید شما بستگی دارد.

اگر سطح بالایی از هورمون های تیروئید (پرکاری تیروئید) دارید، گزینه های درمانی می تواند شامل موارد زیر باشد:

داروهای ضد تیروئید (متی مازول و پروپیل تیوراسیل): اینها داروهایی هستند که تیروئید را از ساخت هورمون متوقف می کنند.

ید رادیواکتیو (Radioactive iodine): این روش درمانی به سلولهای تیروئید آسیب می رساند و از ایجاد مقادیر زیاد هورمون های تیروئید جلوگیری می کند.

مسدود کننده های بتا (Beta blockers): این داروها میزان هورمون های بدن شما را تغییر نمی دهند، اما به کنترل علائم کمک می کنند.

جراحی: یک فرم ماندگارتر از درمان، دکتر شما ممکن است با جراحی تیروئید (تیروئیدکتومی) شما را از بین ببرد. با این کار از ایجاد هورمون جلوگیری می شود. ولی باید تا آخر عمر هورمون های جایگزین تیروئید مصرف کنید.

اگر سطح هورمونهای تیروئید کم است (کم کاری تیروئید)، گزینه اصلی درمان این است:

داروهای جایگزین تیروئید: این دارو ها روشی مصنوعی برای افزودن هورمون های تیروئید به بدن است. دارویی که معمولاً استفاده می شود لووتیروکسین (levothyroxine) نام دارد. با استفاده از دارو می توانید بیماری تیروئید را کنترل کرده و زندگی عادی داشته باشید.

اگر بخشی از تیروئید با جراحی برداشته شود، آیا قسمت دیگر می تواند به اندازه کافی هورمون تیروئید ایجاد کند تا لازم به مصرف دارو نباشد؟

گاهی اوقات، جراح شما ممکن است بخشی از تیروئید شما را برداشته و قسمت دیگر را دست نزند تا بتواند به ایجاد و آزاد سازی هورمون های تیروئید ادامه دهد. این احتمالاً در شرایطی وجود دارد که شما ندولی دارید که مشکل تیروئید شما را ایجاد می کند. حدود 75٪ از افرادی که فقط یک طرف تیروئید آنها برداشته شده است، قادر به تولید هورمون تیروئید به اندازه کافی پس از جراحی بدون درمان جایگزینی هورمون هستند.

منابع غذایی برای تیروئید

منابع غذایی برای تیروئید

هیچ غذای خاص یا مکمل غذایی وجود ندارد که در درمان اختلالات تیروئید مفید باشد. برای اطمینان از سالم ماندن شما تا حد ممکن مهم است که از تنوع غذایی مناسب و به نسبت صحیح استفاده کنید.

منابع غذایی برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید

گزینه های غذایی زیادی برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید وجود دارد، از جمله:

تخم مرغ: تخم مرغ بهترین است، زیرا مقدار زیادی از ید و سلنیوم آن در زرده وجود دارد، در حالی که سفیده ها پر از پروتئین هستند.

گوشت: تمام گوشت ها، از جمله گوشت بره، گوشت گاو، مرغ و غیره

ماهی: همه غذاهای دریایی، از جمله ماهی قزل آلا، ماهی تن، میگو و غیره

سبزیجات: همه سبزیجات – سبزیجات چلیپایی برای خوردن در مقادیر متوسط مناسب هستند، به خصوص هنگامی که پخته می شوند.

میوه ها: میوه ها از جمله توت، موز، پرتقال، گوجه فرنگی و غیره

غلات بدون گلوتن: برنج، گندم سیاه، کینوا، دانه های چیا و دانه های کتان

لبنیات: کلیه محصولات لبنی از جمله شیر، پنیر، ماست و غیره

نوشیدنی ها: آب و سایر نوشیدنی های غیر کافئین دار

افرادی که به کم کاری تیروئید مبتلا هستند باید از رژیم غذایی حاوی سبزیجات، میوه ها و گوشت های بدون چربی استفاده کنند. آنها کالری کمی دارند و بسیار سیر کننده هستند، که ممکن است به جلوگیری از افزایش وزن کمک کند.

منابع غذایی برای افراد مبتلا به پرکاری تیروئید

ماده معدنی ید در ساخت هورمونهای تیروئید نقش اساسی دارد. رژیم کم ید به کاهش هورمون های تیروئید کمک می کند. این غذاها را به رژیم روزانه خود اضافه یا رعایت کنید:

 • نمک غیر ید دار
 • قهوه یا چای (بدون شیر یا خامه گیرهای لبنی یا سویا)
 • سفیده تخم مرغ
 • میوه تازه یا کنسرو شده
 • مغزهای آجیل و نمک بدون نمک
 • نان خانگی یا نان های تهیه شده بدون نمک ، لبنیات و تخم مرغ
 • ذرت بو داده با نمک غیر یددار
 • جو دوسر
 • سیب زمینیها
 • عسل
 • شربت افرا

اگر بیماری تیروئید داشته باشم باید ورزش کنم؟

ورزش منظم قسمت مهمی از یک سبک زندگی سالم است. اگر به بیماری تیروئید مبتلا هستید، نیازی به تغییر برنامه ورزشی خود ندارید. ورزش هورمون های تیروئید بدن شما را تخلیه نمی کند و نباید باعث آسیب دیدن شما شود. قبل از شروع یک تمرین ورزشی جدید، مهم است که با دکتر خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که مناسب شما است.

آیا می توان با بیماری تیروئید زندگی عادی داشت؟

بیماری تیروئید غالباً یک بیماری مادام العمر است که شما باید مدام آن را کنترل کنید. این اغلب شامل یک داروی روزانه است. دکتر درمان های شما را کنترل کرده و با گذشت زمان تنظیماتی را انجام می دهد. با این حال، شما معمولاً می توانید با بیماری تیروئید زندگی عادی داشته باشید. ممکن است مدتی طول بکشد تا گزینه درمانی مناسب برای شما پیدا شود و سطح هورمون های شما کنترل شود، اما در این صورت افراد مبتلا به این نوع شرایط معمولاً می توانند بدون محدودیت زندگی کنند.

ویدیو تست تیروئید در منزل

.
منبع: clevelandclinic

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا