تغذیه

ویتامین K : خواص، عوارض و منابع ویتامین کا

ویتامین K یا ویتامین کا (Vitamin K)، یکی دیگر از ویتامین های محلول در چربی مثل ویتامین A، ویتامین E و ویتامین D می باشد. ویژگی اصلی این ویتامین جلوگیری از خونریزی و کمک به لخته شدن خون است. برخلاف بسیاری از ویتامین های دیگر، ویتامین K معمولاً به عنوان مکمل غذایی استفاده نمی شود. ویتامین K در واقع به سه شکل وجود دارد. مهمترین آن ویتامین K1 و ویتامین K2 باشد. ویتامین K1 (فیلوکینون) از سبزیجات برگ دار و برخی از سبزیجات دیگر به دست می آید. ویتامین K2 (مناکینون) گروهی از ترکیبات است که عمدتا از گوشت، پنیر و تخم مرغ بدست می آید و توسط باکتری ها سنتز می شود.

علائم کمبود ویتامین K

بدن شما برای تولید پروتئین هایی که در طی روند لخته شدن کار می کنند، به ویتامین K نیاز دارد. اگر کمبود ویتامین K دارید بدن شما به اندازه کافی از این پروتئین ها برخوردار نیست. علامت آشکار کمبود ویتامین K خونریزی بیش از حد است.

دانشمندان همچنین معتقدند که ویتامین K به رشد و سلامت استخوان ها کمک می کند، اما آنها همچنان به مطالعه این رابطه می پردازند. کمبود ویتامین K در بزرگسالان نادر است زیرا بسیاری از غذاهایی که می خوریم حاوی مقادیر کافی K1 هستند و بدن به تنهایی K2 تولید می کند. به علاوه، بدن در بازیافت ذخیره موجود ویتامین K مهارت دارد. با این حال، برخی شرایط خاص و برخی داروها می توانند در جذب و ایجاد ویتامین K اختلال ایجاد کنند و کمبود آن را ممکن سازند. کمبود ویتامین K در نوزادان بسیار بیشتر است.

علامت اصلی کمبود ویتامین K خونریزی بیش از حد است. به خاطر داشته باشید که خونریزی ممکن است در مناطقی غیر از محل بریدگی یا زخم اتفاق بیفتد. علائم کمبود این ویتامین می تواند به شکل های زیر آشکار شود:

 • به راحتی بدن، کبود شود
 • در زیر ناخن ها لخته های کوچک خون ایجاد می کند
 • در غشاهای مخاطی که در نواحی داخلی بدن قرار دارند خونریزی می کند
 • مدفوع خارج شده، سیاه تیره به نظر می رسد (تقریباً مانند قیر) و حاوی مقداری خون است

– در نوزادان، پزشکان ممکن است کمبود ویتامین K را مشاهده کنند:

 • خونریزی از ناحیه برداشتن بند ناف
 • خونریزی در پوست، بینی، دستگاه گوارش یا سایر مناطق
 • اگر کودک ختنه شده باشد، در آلت تناسلی خونریزی کند
 • خونریزی ناگهانی در مغز، که بسیار خطرناک و تهدید کننده زندگی است

چند گروه در خطر کمبود قرار دارند. نوزادان تازه به دنیا آمده روده استریل دارند. در نتیجه نمی توانند تا یک هفته یا بیشتر ویتامین K سنتز کنند. شیر مادر نیز منبع فقیری از این ویتامین است. بنابراین امکان خونریزی در چند روز اول زندگی نوزاد وجود دارد. برای پیشگیری باید یک دوز ویتامین K1 بلافاصله پس از تولد تزریق گردد.

چگونه می توان از کمبود ویتامین K جلوگیری کرد؟

مقدار مشخصی از ویتامین K وجود ندارد که هر روز باید مصرف کنید. اما به طور متوسط روزانه، متخصصان تغذیه 120 میکروگرم برای مردان و 90 میکروگرم برای زنان کافی می دانند. برخی از غذاها، از جمله سبزیجات برگ سبز ، دارای ویتامین K فوق العاده زیادی هستند و تمام نیازهای شما را در یک وعده به شما می رسانند. یکبار مصرف ویتامین K در بدو تولد می تواند از بروز مشکلی در نوزادان جلوگیری کند.

افرادی که به بیماری سوء جذب چربی مبتلا هستند، باید در مورد مصرف مکمل ویتامین K و کنترل سطح آنها با پزشکان خود صحبت کنند. این مورد در مورد افرادی که وارفارین و داروهای ضد انعقاد مشابه استفاده می کنند نیز صدق می کند.

فواید ویتامین K

فواید ویتامین K

سلامت استخوان

به نظر می رسد همبستگی بین دریافت کم ویتامین K و پوکی استخوان وجود دارد. چندین مطالعه نشان داده است که ویتامین K در حفظ استخوان های قوی تاثیر دارد، تراکم استخوان را بهبود می بخشد و خطر شکستگی را کاهش می دهد.

سلامت شناختی

افزایش سطح ویتامین K در خون با بهبود حافظه اپیزودیک (حافظه تجربه‌ های ویژه شخصی) در بزرگسالان مسن ارتباط دارد. در یک مطالعه، افراد سالم بالای 70 سال با بالاترین سطح خون ویتامین K1 بیشترین عملکرد حافظه اپیزودیک را داشتند.

سلامت قلب

ویتامین K ممکن است با جلوگیری در جایی که مواد معدنی در عروق جمع می شود، به پایین نگه داشتن فشار خون کمک کند. این قلب را قادر می سازد خون را آزادانه از طریق بدن پمپ کند. معدنی سازی به طور طبیعی با افزایش سن اتفاق می افتد و این یک عامل خطر عمده برای بیماری های قلبی است. همچنین نشان داده شده است که مصرف کافی ویتامین K خطر سکته مغزی را کاهش می دهد.

منابع ویتامین K

 

منابع ویتامین K

نیاز به ویتامین کا ظاهرا به سنتز کافی آن توسط باکتری های روده ای بستگی دارد که با ویتامین موجود در غذا تکمیل می شود. میزان توصیه شده غذایی روازنه براساس یک میکروگرم برای هر کیلوگرم وزن بدن می باشد. سبزی های دارای برگ سبز بخصوص کلم بروکلی، اسفناج، شلغم، کاهو، گل کلم و برگ های خشک چای سبز منابع ویتامین K هستند.

ویتامین کا غذایی نسبت به حرارت و اکسیداسیون مقاوم است، اما در مقابل نور، اسید و قلیا از بین می رود. ویتامین های A و E در بدن آنتاگونیست ویتامین K هستند، اما مکانیسم دقیق تداخل آن ها شناخته نشده است.

اگر چه سبزی های دارای برگ سبز منابع ویتامین K هستند، اما مقادیر کمی که در مواد غذای دیگر وجود دارد نیز ممکن است در تامین مقدار مورد نیاز موثر باشد.

– در اینجا چند منبع غذایی ویتامین K نمونه آورده شده است:

 • 10 شاخه جعفری حاوی 90 میکروگرم (میکروگرم) است
 • یک نصف فنجان سبزی یقه منجمد و آب پز حاوی 530 میکروگرم است
 • یک فنجان اسفناج خام حاوی 145 میکروگرم است
 • 1 قاشق غذاخوری روغن سویا حاوی 25 میکروگرم است
 • نیم فنجان انگور حاوی 11 میکروگرم است
 • یک تخم مرغ آب پز شده حاوی 4 میکروگرم است

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا